Akce týdne
SLEVA 10 % na první objednávku po registraci / Doprava nad 500,- kč zásilkovnou zdarma

Vaperský slovník

Vaperský slovník (vaperské pojmy)

Vaperský slovník Vám objasní určité výrazy ze světa vapingu, které Vám nejsou třeba úplně jasné.

0-9

5 kliková ochrana - Je ochrana ecigarety před náhodným zapnutím např. v kapse. Ecigareta se aktivuje stisknutím zapínacího tlačítka 5x. Rovněž i tak se vypíná.

18+ - Všechny ecigarety, e-liquidy a veškeré příslušenství k ecigaretám se dle zákona, nesmí prodávat osobám mladším 18ti let.

18+

A

Adaptér - Je speciální redukce, která propojuje např. clearomizer s baterií.

510 adaptér

ADV (All day vape) - Je mezi vapery dokonale vyvážená chuť liquidu, kterou můžete kouřit celý den.

AIO (all in one) - Je zařízení "all in one" - tedy zařízení, které v sobě ukrývá vše potřebné k okamžitému vapování. Zpravidla se jedná většinou o pod systémy, které v mnoha případech používají i přednaplněnou cartridge e-liquidem (není pravidlem). Typickým příkladem all-in-one je elektronická cigareta řady Joyetech eGo AIO a samozřejmě jednorázové elektronické cigarety. Také se vyznačují tím, že cartridge, případně jiné zásobníky na liquid nejsou kompatibilní s ostatními e-cigaretami (nejsou například vybaveny kompatibilním závitem 510).

AIR FLOW CONTROL (AFC) - Je nastavení přívodu vzduchu a reguluje přívod vzduchu do e-cigarety (clearomizeru). Regulace vzduchu může být vrchní i spodní, záleží na typu ecigarety (clearomizéru). Regulace vzduchu ovlivňuje hustotu a teplotu potáhnuté páry. Air flow control vidíte na obrázku dole - označení modrou šipkou.

AIR FLOW CONTROL

Airflow - Nastavení přívodu vzduchu do e-cigarety. Ovlivňuje hustotu a teplotu potáhnuté páry. Může být horní, ve středu či dolní, záleží na druhu clearomizéru. Jsou ovšem i clearomizéry, které mají dokonce i 3 airflow.

AIR FLOW

Ampér (A) - Jednotka proudu Ampér, značka „A“, je jednotka elektrického proudu v SI. Je definována fixací číselné hodnoty elementárního náboje, aby byla rovna 1,602 176 634×10−19, je-li vyjádřena jednotkou C, rovnou A s, kde sekunda je definována pomocí ΔνCs.

Arctic FOX - Arctic Fox je alternativní firmware určený většinou pro pokročilé uživatele a ty, kteří si rádi dopodrobna pohrají se všemi nastaveními a funkcemi. Je složitější na instalaci, nastavení a použití. Má ale opravdu mnoho možností. Je mezi vapery dokonale vyvážená chuť liquidu, kterou můžete kouřit celý den.

Aroma (aromata) - Tekutina, která se používá při přípravě kapaliny. Míchá se s bází v poměru, jakou si vaper zvolí. Většinou se přidává 1% až 10% aroma. Aroma nikdy neobsahuje nikotin, slouží pouze k chuti.

Atomizér - Ústřední část e-cigarety, kterou plníme liquidem a v které probíhá jeho odpařovaní.

atomizer

Atomizer Short - Chybová hláška (v překladu "Zkrat atomizéru") zobrazující se na displeji elektronických cigaret a gripů v případě, že je atomizér (popř. clearomizér nebo cartomizér) ve zkratu. Ve většině případů se jedná o poškozenou žhavící spirálu a hláška zmizí po její výměně.

Atty - Slengová zkratka pro atomizér.

APV - (Advanced Personal Vaporizer) - Pokročilý osobní vaporizér. Díky možnosti variabilního napětí může uživatel snadno upravit výstup. To uživateli umožňuje střídat různé clearomizéry a cartomizéry s různou úrovní odporu. Funkce variabilního příkonu navíc znamená, že si sám dokáže detekovat odpor atomizéru a automaticky se upravit pro optimální výkon.

APV jsou vybaveny pokročilejšími funkcemi. Mohou zahrnovat baterii s větší kapacitou, která vám umožní vapovat mnohem déle, než by to bylo u běžného zařízení. Ve skutečnosti je většina APV dodávána s bateriemi, které jsou nabíjeny externě. To znamená, že můžete investovat do několika baterií a střídat jejich používání, abyste si užili nerušený zážitek z vapingu. Dalším pokrokem by mohl být výkonnější atomizér a větší nádržka na e-kapaliny, které ve standardních vapingových zařízeních možná nenajdete. Kromě toho u některých APV modů můžete nasát větší potahy, což pak může vést k úžasně velkým oblakům dýmu.

B

Baterie - Část e-cigarety, která e-cigaretu pohání elektrickou energií. Baterie může být integrovaná nebo vyměnitelná, automatická nebo manuální. Automatická funguje na principu podtlakového spínače a po potáhnutí z e-cigarety se automaticky spíná. Manuální baterie má na sobě tlačítko. Většina dnešních modelů e-cigaret s tlačítkovým spínačem má 5klikovou ochranu proti samovolnému zapnutí, např. v kapse. Baterie mají kapacitu od 90 mAh až do 2800 mAh. Nejběžnější verzí, která se prodává, je s kapacitou 1100 mAh.

Baterie ecigareta

Bateriový článek (bateriový monočlánek) - Nebo-li baterie či monočlánek. Používá se u gripů, modů. Nejčastější monočlánek / baterie, která se používá u elektronických cigaret je verze 18650. Používají se ale i pro svítilny, či dokonce pro elektrické automobily. Využívají se kvůli zásobě energie, snadnému využití a dlouhé trvanlivosti.

18650 monočlánek18650 monočlánek 2

Napětí baterie 18650 se pohybuje v rozmezí 3,7 až 4,2 V. S vybíjením baterie se snižuje. MAh udávají kolik elektrického náboje má baterie k dispozici a podle hodnoty mAh vidíme kapacitu baterie a odhadneme jakou má cca vydrž. Kapacita bývá v rozmezí 1800 mAh až 4200 mAh. Vybíjecí proud udává, jakým proudem dokáže baterie předávat energii. Označujeme ji v ampérech, například 20A. U mnoha výkonných ecigaret či gripů je potřeba použít monočlánek s vybíjecím proudem alespoň 20A a více, jinak nebude ecigareta či grip správně fungovat, vždy je ale potřeba se řídit podle pokynů výrobce každého určitého zařízení. Výkonné vybíjecí proudy jsou například v rozmezí 32A až 64A.

Monočlánky které mají označení 32A/64A lze zatížit výstupním (pulsním) proudem až 64A a trvalým (kontinuálním) proudem 32A. 

Každý monočlánek má i svoji životnost - v počtu nabíjecích cyklů.

Typy monočlánků:

18340 je typ monočlánku určen pro malé typy gripů nebo e-pipe (dýmky).

18350 je typ monočlánku určen pro malé typy gripů nebo e-pipe (dýmky). Vybíjecí proud bývá při plném nabití až 10A, její životnost bývá v rozmezí 300 až 450 cyklů, napětí se pohybuje v rozmezí 3,6 až 4,2V. Baterii nikdy nepřebíjejte (přes 4,29V, ani naprosto nevybíjejte (pod 2,5V).

18650 je typ monočlánku, který je nejrozšířenějším typem pro elektronické cigarety. Napětí baterie 18650 se pohybuje v rozmezí 3,7 až 4,2 V. S vybíjením baterie se snižuje. MAh udávají kolik elektrického náboje má baterie k dispozici a podle hodnoty mAh vidíme kapacitu baterie a odhadneme jakou má cca vydrž. Kapacita bývá v rozmezí 1800 mAh až 4200 mAh.

26650 je typ monočlánku, který je pro zařízení s vysokým výkonem a nízko odporovými atomizéry, má vysoký vybíjecí proud, který při plném nabití dosahuje u některých článků až 64A. Zpravidla nebývá kompatibilní se zařízeními pro baterie 18650. Nominální napětí startuje na 3,7V. Vždy je nutné vědět, jaký vybíjecí proud budete potřebovat a podle toho přizpůsobit používání baterie.

21700 je novější typy baterie typu 21700, které nabízejí velkou kapacitu a efektivní vybíjecí proud. Baterie zároveň udržují kapacitu mnohem lépe než její předchůdkyně typu 18650, jsou určeny pro gripy a módy. U některých typů baterie se minimální napětí pohybuje kolem 2,5V a maximální kolem 4,2V.

Báze - Tekutina, která se používá při přípravě e-liquidu. Je to základ, který je bez chuti a je určený na míchání s aromaty podle chuti. Skládá se z dvou základních složek VG a PG. Může i nemusí obsahovat nikotin, většinou nikotin neobsahuje.

BCC (Bottom Coil Clearomizer) - Systém žhavení e-cigarety. Bottom v angličtině znamená "spodní" či dno.

BDC (Bottom Dual coil) - Systém žhavení e-cigarety s dvojitou spirálkou ve žhavící hlavě.

BF (bottom feeder) - Jsou atomizéry, které jsou kompatibilní se squonk mody. Používáte squonk mod, kterým si doplňujete e-liquid přímo do atomizéru? S tímto atomizérem můžete svůj mod používat i nadále. V základní sadě se nachází BF (bottom feeder) pin pro správné fungování se squonk mody.

BVC (Bottom Vertical Coil) - Jedná se o single žhavící hlavu (jedna spirálka) umístěnou ve spodní části základny clearomizeru, kdy samotný knot je vertikálně (od shora dolů) po stěnách žhavící hlavy s průduchem uprostřed.

Booster - Je neochucená báze s vysokým obsahem nikotinu pro obohacení bez-nikotinové báze nikotinem. Po smíchání určitého množství boosteru s bez-nikotinovou bází následně získáte požadovanou koncentraci nikotinu. Je potřeba dodržet stejný poměr VG a PG složky boosteru i báze (např. k obohacení báze 50VG/50PG nikotinem použijte booster 50VG/50PG).

Bottom Feeder - Je speciální typ APV (pokročilý osobní vaporizér), z angličtiny v překladu spodní podavač, který má e-liquid uložený v nádržce, která je zabudována do těla zařízení. Tekutina je pak čerpána do připojeného atomizéru nebo cartomizéru zespodu. Příkladem zařízení tohoto typu je V-MOD.

VMod-Vape

Box mod - Je to zpravidla vysoce výkonné zařízení s robustnější konstrukcí. Výhoda Box modu je kompatibilita se skoro všemi clearomizéry, protože se nemusí brát ohled na průměr clearomizeru. Box mody mohou být jak pro DL, tak pro MTL vapování. Mnoho z nich disponuje spoustou funkcí pro ideální nastavení každého vapera. Box mody jsou jak s vestavěnou baterií, tak verze se slotem pro monočlánky. V případě, zařízeních, která jsou navíc osazena cartridge se nám ze zařízení stane Pod grip. 

obrázek_2020-12-23_215735

Příkladem je pod grip VOOPOO Drag 2 Refresh 177W, který je přímým nástupce oblíbeného Drag 2. Už jeho zařazení mezi pod systémy vyvolává otázku, kam až hranice pod systémů může zajít. Jedná se přece o pořádně výkonný Mod, který dosahuje až 177W, na což nejsme u podů zvyklí. Ano, to vše je pravda, nesmíme však opomenout samotnou definici pod systémů, a to rychlou a pokud možno bezpracnou výměnu nádržky na e-liquid, která v sobě zpravidla ukrývá i žhavící hlavu. A to vše VOOPOO Drag 2 Refresh splňuje na výbornou. A aby toho nebylo málo, tak nejen, že lze u Drag 2 Refresh rychle vyjmout samotný pod a osadit ho třeba záložním podem s jinou příchutí, ale je navíc i osazen závitem 510, což neskutečně rozšiřuje možnosti jeho použití. Ano, je to tak v tuto chvíli už se z VOOPOO Drag 2 stává plnohodnotný a pekelně výkonný Box Mod, který lze použít se všemi výkonnými nízkoodporovými Clearomizery, které jsou dostupné. A to je přesně hlavní přednost tohoto pod grip zařízení.

Build - Vlastnoručně osazená vata + spirálka. Na build musí byť typ atomizéru označený jako „rebuildable“. Viz pojmy RBA, RTA, RDA.

BuildBuild 3Build 4

Builder - Člověk, který upřednostňuje vlastnoručně připravenou vatu a spirálku.

Bypass - Pracuje na principu přímého výstupu napětí. Jedná se o nejjednodušší režim, nevyžaduje žádná nastavení - stačí se do něj přepnout a můžete vapovat. Funguje na principu mechanického gripu, modu, ale stále se můžete spolehnout na chytrou ochranu proti zkratu.

C

Cartomizér (vatičkový) - Je přednaplněná kovová trubička s vatou a e-liquidem. Při vyčerpání e-liquidu se musí vyměnit za jiný. Existovaly i dolévací verze, ovšem u vatičky klesla časem absorpční schopnost asi na polovinu a roztok se musel často dolévat.

Castomizer vatičkový

Cartridge - Cartridge je nádobka s e-liquidem (náplní). Rozlišují se dva typy: první je speciální vatička s nasáklým e-liquidem, druhý je cartridge obsahující tekutý e-liquid, či cartridge, kam se e-liquid dolévá.

Cartridge

CC (Changeable-Coil) - V překladu znamená "Výměnná spirála" a používá se pro označení clearomizérů, kde je možné vyměnit žhavící tělísko / hlavu. Tím odpadá nutnost nahrazovat celý clearomizér při opotřebení spirálky.

CE (Conformité Européenne) - Je označení potvrzující shodu s právními požadavky pro bezpečný výrobek v zemích EU a státech EFTA, bez kterého se zde nesmí prodávat.

CE

Centrpin (Center pin) - Pružný středový kontakt.

Centrpin

CCH - (cloud-chasing) - Zkratka CCH nebo-li „cloud-chasing“ je označení, které se do češtiny nepřekládá. CCH je stejně DL styl kouření přímo do plic. Rozdíl mezi CCH a DL je ten, že se v tomto případě jedná o tvorbu velkého až extrémního množství páry. Způsob CCH kouření se nepraktikuje za účelem ukojení potřeby nikotinu v těle, tuto složku bychom zde hledali zbytečně. Může se zdát, že CCH způsob kouření není určen pro začátečníky, ale v některých případech mladých e-kuřáků je tomu přesně naopak kvůli jistému druhu zábavy. Cloud Chasing - „hon na mraky“ = styl vapingu, při kterém jde o co největší množství vydechované páry.  V zahraničí se konají soutěže v cloudchasingu.

Ceramic coil - Keramická žhavící hlava - cívka, která má atomizační hlavu uvnitř keramické části, vydrží vysoké teploty a má lepší podání chuti.

ceramic-vs-standard-coilCeramix coil

Cig-a-like - Je označení pro některé typy elektronických cigaret, které svým vzhledem připomínají klasické tabákové cigarety.

Clapton wire (clapton coil) - Je drát (spirálka) pojmenovaný/á po slavném kytaristovi Eriku Claptonovi, vypadá jako struna kytary a je určena pro buildery. Materiál spirálky neoznačuje materiál drátu ani spirálky. Drát je omotaný jiným drátem.

clapton wire

Clearomizer - Je nádoba většinou válcovitého tvaru, která je připevněna k baterii e-cigarety či gripu závitem. Do clearomizeru se nalévá e-liquid, který se dále pomocí knotů či vaty dostává až ke žhavící spirále. Žhavící spirála se po zmáčknutí tlačítka proudem z baterie rozžhaví. Tím je umožněno aby se e-liquid odpařil a tak vzniká dým/pára, kterou e-kuřák vdechuje.

Clearomizerclearomizer 2     clearomizer 3          clearomizer 4

Clouder - (clouding) - Tímto výrazem se označuje e-kuřák kterému už nejde ani tak o náhradu tabákové cigarety, elektronickou ale o vyprodukování co největšího množství páry při inhalaci. Při této technice se používají hustší a slabší e-liquidy s nižším obsahem nikotinu. (Zde pozor na předávkování, spotřebuje mnohem více náplně) Pro tento způsob budete potřebovat co nejvýkonnější baterii, mod, grip a subohmový Clearomizer (nízko odporový). Zde se již na Clearomizer používají hrubší náustky a pára nejde způsobem ústa-plíce-ven ale plíce-ven.

Coil artCoilART obhajuje zdravý, stylový, sdílený životní styl a kulturu po celém světě. CoilART  pořádal 1. soutěž na světě v tricích, široce oceňovanou globálními novináři a nadšenci. CoilART je založená v roce 2016 a je jednou z předních světových značek. CoilART se zavázala k neustálému navrhování, výzkumu a vývoji trendových produktů.

Contact coil (kontaktní cívka) - Jsou cívky motané těsně vedle sebe. Opakem jsou Spaced Coil – (rozložené cívky či cívky s rozestupem).

Contact coilobrázek_2020-12-27_190111

CURVE - Jedná o pokročilou funkci předehřátí, kdy lze výkonovou, či teplotní křivku nastavovat individuálně po přesných časových intervalech, zpravidla od 0,5sec, až do 10sec (dle možností daného modu a samozřejmě použité spirály). S touto funkcí si zkušený vaper dokáže nastavit celý proces potažení k úplné dokonalosti, a své vlastní potřebě.

CUT OFF - bezpečnostní funkce - naprogramovaný maximální čas žhavení při stisknutí spouště. Chrání baterii před vybitím či žhavicí spirálku před prohořením při omylem dlouhém či náhodném držení tlačítka spouště.

Č

ČLK - Česká lékařská komora

ČLK

D

Deck - Z angličtiny základna - je část atomizéru, kam se přímo osazuje spirálka. Nejznámější základna je tzv. “VELOCITY” – velice jednoduchá základna na osazení. Základen existuje nespočet druhů a každý vaper preferuje jinou. K mnoha atomizérům je možnost dokoupit i jiné základny, některé atomizéry mají přímo v balení i jinou základnu.

obrázek_2020-12-29_004523Deck základna 3Deck základna 2

DCC (Dual coil cartomizér) - Cartomizér se dvěma navzájem propojenými žhavícími spirálami.

DCT cartomizer

DCT (Dual Coil Tank) - Tankový systém s vatičkou v cartomizeru a s dvojitou spirálou.

DCT

Diacetyl Diacetyl má příchuť másla a je hojně používán jako ochucovadlo. Tvoří se z cukrů a lipidů prostřednictvím bakterií a tepelného zpracování v různých potravinách a nápojích, jako je například mléko. Přirozeně se diacetyl vyskytuje také v alkoholických nápojích a do některých potravin se přidává právě kvůli dodání máslové chuti. A právě toxicita diacetylu při vdechování přitahuje v poslední době pozornost. Možná už z popisu diacetylu pochopíte, proč se využívá pro tvorbu náplní do ecigaret. Tím důvodem je právě jeho máslová chuť, která je v některých druzích příchutí žádoucí.

DL Half - Na způsob DL, tedy přímo do plic, ale mírnější potah.

DLC (Diamond like carbon) - Jedná se o úpravu povrchu. Každý z atomizérů prochází velmi náročnou povrchovou úpravou, která má za následek výrazné zvýšení odolnosti povrchu nebo netečnost vůči chemickým látkám.

DIY (Do it yourself) - Je pojem v překladu "udělej si sám", popřípadě "vyrob si sám" a tento pojem se užívá například u výroby spirálek.

DIY vaping

DL - (direct lung) přímo do plic - Zkratka DL jsou počáteční písmena hesla „direct lung“, což je míněno jako „přímo do plic“. DL je tedy způsob kouření bez „mezipřistání“ v puse jako u MTL. Tento způsob kouření se stává v poslední době čím dál více populární. DL vapování by se dalo přirovnat ke kouření vodní dýmky, která se také tahá rovnou do plic. U DL tedy páru nadechujeme přímo do plic. Množství potažené páry je větší než u MTL. Rovněž u výdechu je množství páry větší než u MTL. U DL způsobu kouření doporučujeme dávku nikotinu v rozmezí od 0mg do 3mg, max. 6mg nikotinuTento způsob kouření vytváří více páry než MTL způsob kouření.DL-MTL vaping

DNA Mod - Jsou velmi výkonné a kvalitní elektronické mody obsahující DNA čip. Kromě vysokého výkonu se u nich můžete těšit třeba na okamžité sepnutí žhavení, extra přesné TC a mnoho dalších vylepšení oproti normálnímu elektronickému gripu.

Z čeho se skládají: U DNA modů naleznete vše co u běžných elektronických gripů ale navíc ještě obsahují DNA čip.

DNA čip patří mezi to nejlepší, co si lze pořídit. Jeho přesnost a kvalita jen těžko hledá konkurenci. Objevuje se v mnoha variacích a mezi ty nejběžnější patří třeba verze DNA75. Veškeré režimy a další nastavení lze provádět přes PC pomocí programu EScribe. Nastavovat si můžete vlastní profily pro vapování v libovolném rozsahu a také přizpůsobit vzhled a uspořádání displeje.
To samé nabízí Escribe také pro různé teplotní režimy včetně těch nejpoužívanějších pro nikl, titan a nerezovou ocel.

Drip tip (Náustek) - Část e-cigarety, kterou vkládáme do úst, když inhalujeme. Je vyměnitelný. Drip tip může byť plastový, dřevěný, ocelový, skleněný, kombinovaný. Také může byť krátký, dlouhý, široký, úzký.

Drip tip 510 drip tip 810

Dripper (70VG/30PG) - Nikotinová báze Dripper je báze s vysokým obsahem VG (glycerolu) a nízkým procentem PG (propylenglykolu) v poměru VG 70% a PG 30%. Díky speciálnímu poměru vytváří velké množství husté jemné páry a je vhodná především pro Cloud Chasing a dokapávací RDA atomizéry.

Dripping Je kapání, používá se jako zkratka u RDA atomizérů a jiných. Jde zpravidla o typ, kterým se v ČR říká kapáky. 

Dry Burn (pálení na sucho) - Dochází k němu, když se cartomizér nechá běžet i po vyčerpání e-liquidu. Rovněž se využívá při spálení zbytků nánosů na cívce / spirálky.

Dry hit (suchý potah - nechuť) - Dojde k tomu, když nemáme v e-cigaretě náplň, nebo se náplň nedostane k vatě a tak spálíme vatu nasucho. Pak dochází i k potahu, který chutná spáleninou.

Dual cylinder - Je dvouspirálkový atomizer na obrázku jako HW2.

Dual cylinder

E

E-liquid (liquid) - Je technická kapalina obsahující propylen-glykol u PG, resp. glycerin u VG verze, nikotin, kyselinu mléčnou, aromatickou složku – potravinářské přísady (vonná složka), tj. různé příchutě v esencích (např. čokoládu, jahody, ananas, borůvky, maliny atd.) a další látky. Jsou také e-liquidy, které nikotin vůbec neobsahují, a kde jejich odpařování nezatěžuje okolí aromatickými zplodinami.

EFTA (European Free Trade Association) – Evropské sdružení volného obchodu.

Ego - Populární ecigareta firmy Joyetech (jedna z prvních ecigaret na trhu před mnoha lety).

Ego závit (Ego Thread) - Jedná se o závit na starší typ elektronických cigaret, které se ovšem stále používají. Někteří zákazníci tento typ závitu stále preferují.

Závit 510

Echomizér (jinak také nazýván clearomizer či clear echomizér) - Je podobné odpařovací zařízení jako atomizér, ale e-liquid nasává většinou pomocí knotu. Nejnovější echomizéry mají výměnné knoty či žhavící hlavy, čímž se nemusí kupovat celý nový echomizér a finanční úspora je značná.

Clearomizerclearomizer 2     clearomizer 3          clearomizer 4

Elektronka - Slangové označení e-cigarety, populární hlavně mezi týnejdžery.

EU-CEG - Společná vstupní brána EU

Podle směrnice o tabákových výrobcích (2014/40/EU) (2 MB) musí výrobci a dovozci tabákových výrobkůelektronických cigaret a náhradních náplní příslušným orgánům členských zemí EU, v nichž mají v úmyslu tyto produkty uvést na trh, poskytnout o těchto produktech základní informace.

Tyto informace se týkají:

  • složení
  • emisí
  • toxicity

K poskytování těchto informací slouží Společná vstupní brána EU (EU-CEG).

Ostatní produkty

V některých zemích Unie lze EU-CEG použít k poskytování informací o dalších produktech, jako jsou například:

  • nové tabákové výrobky
  • rostlinné výrobky určené ke kouření
  • cigarety bez nikotinu

Požadavky na poskytované informace

Údaje, které musí výrobci a dovozci poskytovat, jsou stanoveny ve dvou prováděcích rozhodnutích:

Základní informace o EU-CEG

Účelem portálu EU-CEG je snížit administrativní zátěž pro společnosti a regulační orgány a usnadnit porovnávání údajů. Portál je v provozu od května 2016 a vyvinula ho Evropská komise v úzké spolupráci s členskými státy a zainteresovanými stranami z daného odvětví.

F

FDA (Food and Drug Administration) – Vládní úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA.

FDA

Firmware - Je vlastně takovým základním ovládacím programem většiny pokročilejších modů. Skrze firmware nastavujeme například počet wattů, které e-cigareta dodává do žhavící hlavy (či spirálek), případně další složitější hodnoty například u TC režimu.

firmware ecigarette

Flavour Chaser – Je vaper, lovec dokonalých chutí.

Flooding – Je situace, kdy je do atomizéru zavedeno příliš mnoho kapaliny, kterou nedokáže odpařit, začne bublat a "plivat".

Full SetSety označené jako FULL SET jsou ve většině případů sady gripů, kde je v balení i clearomizér (nebo jiný odpařovač). Jedná se proto o kompletní výbavu, vhodnou pro okamžité použití.

G

Glassomizer - Označení některých výrobců pro clearomizéry s tělem z borosilikátového skla (tzv. Pyrex).

Glycerín (Glycerine) - Rostlinný glycerol neboli glycerín, tak propylen-glykol, jsou netoxické organické sloučeniny a jsou považovány za bezpečné pro lidskou spotřebu. Propylen-glykol je široce používaný např. v potravinách, zpracování řepného cukru, v dresincích, v popcornu, ve zmrzlinách, v sušenkách a čokoládových produktech. Mimo potraviny je používán v medicíně (zvlhčovalo), kosmetice (dětské krémy, rtěnky, deodoranty, zubní pasty, ústní vody), ale také jako přísada do nemrznoucích směsí do vozidel.

Glycerol - Rostlinný glycerol neboli glycerín, tak propylen-glykol, jsou netoxické organické sloučeniny a jsou považovány za bezpečné pro lidskou spotřebu. Propylen-glykol je široce používaný např. v potravinách, zpracování řepného cukru, v dresincích, v popcornu, ve zmrzlinách, v sušenkách a čokoládových produktech. Mimo potraviny je používán v medicíně (zvlhčovalo), kosmetice (dětské krémy, rtěnky, deodoranty, zubní pasty, ústní vody), ale také jako přísada do nemrznoucích směsí do vozidel.

Gurgling - Je zvuk, který slyšíme při vyplavení atomizéru liquidem.

GMP (Good Manufacture Practise) – Správná výrobní praxe.

Grip (Mod) - Výkonná kompletní e-cigareta, baterie + atomizér, resp. mod + atomizér.

H

Half DL - Na způsob DL, tedy přímo do plic, ale mírnější potah.

Hardware - Z anglického významu „železářské zboží“ nebo také „nářadí“, počítačový hardware je pak „computer hardware“) označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení počítače na rozdíl od dat a programů (označovaných jako software). V případě vapingu je hardwarem grip, mod či ecigareta.

High Drain - Je označení pro baterie s vysokým vybíjecím proudem, které jsou vhodné pro elektronické cigarety a gripy s vysokým výkonem.

High End (high-end) - Z anglického výrazu High End, který znamená “luxusní, špičkový, pro náročné”, tedy jde například o špičkové gripy, mody pro náročné uživatele či pokročilé vapery. Opakem High Endu je Low End, což znamená nenáročný.

Historie e-cigarety - E-cigareta má na rozdíl od klasické cigarety dosud velmi krátkou historii. Americký vědec Herbert A. Gilbert vynalezl zařízení nazvané jako „beztabáková cigareta bez kouře“ (a smokeless non-tobacco cigarette) a nechal si ho patentovat pod č. US3200819 17. srpna 1965.3 Toto zařízení nahrazovalo zabalený hořící tabák v papíru zahřátým ochuceným vzduchem nasyceným párou. Nutno dodat, že toto zařízení neprodukovalo dým (páru) jako dnešní e-cigarety, a tudíž je otázkou, jestli se tedy dá považovat za první e-cigaretu, neboť kuřák dnešních e-cigaret dým vdechuje a z úst také vydechuje. I přes zájem několika investorů toto zařízení zmizelo v propadlišti dějin. Za první generaci e-cigaret můžeme vděčit až Čínskému lékárníkovi Hon Likovi. Roku 2003 použil ultrazvuk emitovaný piezoelektrickým krystalem k odpařování kapaliny obsahující nikotin rozpuštěný v roztoku propylen-glykolu. E-cigareta byla patentována v roce 2005 a od roku 2006 je ve výrobě. Uvedený vynálezce byl sám silným kuřákem, podobně jako jeho otec, který zemřel na rakovinu plic. Lik tedy hodlal s kouřením přestat. Prvním, čím se inspiroval, byla inhalace s ultrazvukovým rozprašováním náplně obsahující čistý nikotin. V roce 2008 Čína hostila olympijské hry a vláda chtěla vyčistit ulice od cigaretových nedopalků, proto byla zahájena výroba e-cigaret. V USA nechal Hon Lik e-cigaretu patentovat v roce 2004 pod patentem číslo US 8156944 B2,5 vzápětí následovaly další patenty. Po Číně, Austrálii, Izraeli a Turecku byla ČR pátou zemí na světě, kde se e-cigareta objevila. V roce 2009 došlo k jejímu vymezení zákonem č. 305/2009 Sb.6 Dnes je na našem trhu nepřeberné množství e-cigaret různých velikostí, způsobu ovládání, designů či kapacit baterií.

Hit - Z anglického výrazu Throat Hit, který znamená “zásah do krku”, se zkratka HIT mezi vapery ustálila jako ono dloubnutí do plic při potáhnutí. Začínajícím vaperům může vyhovovat slabší HIT, těm zkušenějším spíše HIT většího kalibru. Pokud je ovšem příliš silný, můžeme se rozkašlat.

Hotspot - Je horké místo v oblasti cívky, které se ohřívá rychleji než zbytek cívky. Mohou snížit životnost cívky a způsobit, že vaše spirála bude předčasně spálena. Důležité je se zbavit horkých míst a zajistit rovnoměrné žhavení cívky.

Hotspot vaping

HR (High Resistance) - Co je to LR, SR, HR? Tato označení určují odpor spirály Atomizerů, Clearomizerů či jiných odpařovacích zařízeních v oblasti elektronického kouření. Zkratky mají tyto významy LR (Low Resistance = Nízký odpor), SR (Standard Resistance = Standardní odpor) a HR (High Resistance = Vysoký odpor).

Hybrid - Je označení v první řadě pro mechaniky, které mají zvláštní styl připojení nádrže přímo na baterii, v dnešní době se ale označení dá často také použít u levnějších modelů jako např. VOOPOO Drag S a L. Což jsou v zařazení PODY, ale nesou i znaky gripu tedy boxmod.

I

IMR - Druh technologie lithium-ionové baterie, který je známý také jako bezpečné chemické baterie. Tyto baterie nepotřebují pro ochranu obvodu před přetížením žádnou elektroniku, protože nejsou náchylné ke katastrofálním selháním.

ISO (International Organization for Standardization) – Mezinárodní standardy kvality.

ISO

J

Juice "Šťáva" - Slangový název pro e-liquid. Také se někdy používá ejuice či e-juice.

Juiceflow - Je přívod e-liquidu ke spirálce (vatě) z tanku, kterou je možno regulovat.

JUUL – Ikonická ecigareta původem z Ameriky, která má v současné době více jak 70procentní podíl na americkém trhu e-cigaret.

JULL součásti

K

Kanthal - Je druh odporového drátu pro hlavy atomizéru (základen). Kanthalové spirálky umožňují pouze nastavení výkonu (nelze regulovat např. teplotu žhavení).

Kapák – Slengové označení RDA atomizéru - určeného pro kapání RDA se používá už opravdu hodně dlouho a jsou jedním ze způsobů jak dosáhnout nejen nízkých odporů, ale také bezkonkurenčního podání chuti e-liquidu. Jak to funguje? RDA jsou mnohem menší než klasické tanky. Vyrobeny jsou nejčastěji z nerezové oceli, ale také třeba z keramiky. Používá se v nich jedna, ale většinou dvě a více žhavících spirálek spolu s vatou. Tu je potřeba zakapat e-liquidem. Na rozdíl od klasických tanků v sobě RDA nedrží e-liquid, pouze ten, který se nasákne do vaty, a tak je po pár potazích opět třeba vatu zakapat náplní. RBA, RTA – tanky pro namotávání Tohle je varianta pro ty, kteří si chtějí namotávat vlastní spirálky, ale chtějí se vyhnout nepraktickému kapání e-liquidu.

obrázek_2020-12-29_015315

KEVAP (Komora elektronického kouření) - Je dobrovolné sdružení hlavních výrobců, distributorů a prodejců elektronických cigaret a souvisejícího příslušenství, se kterým byl návrh vyhlášky konzultován, stejně jako se zástupci skupiny výrobců a dovozců cigaret a tabákových výrobků Českého sdružení pro značkové výrobky.

https://www.kevap.cz/

KEVAP

Knot - Náhradní část do clearomizéru - určeno pro elektronické cigarety. Knot se používá v atomizérech a clearomizérech jako dopravník e-liquidu ke žhavící spirále. V současné době je čím dál více nahrazován organickou vatou.

Knot ecigaretaKnot hlava

Komín - Je vnitřní část atomizéru, která vede od kotelny až k DRIPTIPU a je umístěna uprostřed atomizéru. Komínem nám vede vzduch.

Konektor - Je část clearomizéru, která se šroubuje na baterku (závitová část).

Kotelna - Je slangový výraz označující volný prostor v clearomizéru, povětšinou ve spodní části ve kterém je spirálka.

Klasická cigareta - Kuřáctví a nikotinismus bývá většinou hodnocen jako zlozvyk, který se u nás rozmohl po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem po roce 1492. Tabákové výrobky vznikly z původního vdechování kouře zapálených sušených listů Indiány. Klasická cigareta a dýmka má již za sebou několik století vývoje. Při klasickém kouření dochází ke spalování sušených, jemně rozdrcených tabákových listů, vzniká dehet (zanášející plicní sklípky) a s ním spojené velké množství aromatických látek (uvádí se až 4 tisíce), z nichž velká většina je kancerogenních (karcinogenních). U mnohých kuřáků tak může vzniknout i zhoubná rakovina plic.

klasicke cigarety

Kouření - Kuřáctví a nikotinismus bývá většinou hodnocen jako zlozvyk, který se u nás rozmohl po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem po roce 1492. Tabákové výrobky vznikly z původního vdechování kouře zapálených sušených listů Indiány. Klasická cigareta a dýmka má již za sebou několik století vývoje. Při klasickém kouření dochází ke spalování sušených, jemně rozdrcených tabákových listů, vzniká dehet (zanášející plicní sklípky) a s ním spojené velké množství aromatických látek (uvádí se až 4 tisíce), z nichž velká většina je kancerogenních (karcinogenních). U mnohých kuřáků tak může vzniknout i zhoubná rakovina plic.

L

LED (Light Emitting Diode) - Dioda vyzařující světlo. Používá se pro světelnou signalizace, např. kontrolky nabití baterie atd.

LF UK - Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Znak má symbolizovat schopnost obětování se, což má být úděl lékaře (a studenta medicíny). Tato obětavost je znázorněna pelikánem, který kusy svého vlastního masa krmí svá mláďata.

Liquid (e-liquid) - Je technická kapalina obsahující propylen-glykol u PG, resp. glycerin u VG verze, nikotin, kyselinu mléčnou, aromatickou složku – potravinářské přísady (vonná složka), tj. různé příchutě v esencích (např. čokoládu, jahody, ananas, borůvky, maliny atd.) a další látky. Jsou také e-liquidy, které nikotin vůbec neobsahují, a kde jejich odpařování nezatěžuje okolí aromatickými zplodinami.

LongfillLongfill je zpravidla ve 120ml láhvičce s 24ml kapaliny. V těchto 24ml je 12ml aromata a dalších 12ml čistá báze PG. Takže obsah aroma ve směsi je stále 10%. K přípravě je tedy potřeba ještě dolít 84ml báze + booster. Longfill verze ovšem můžou být i v balení 60ml - 120ml. V ČR je tato varianta k prodeji bohužel zakázaná, na Slovensku je Long fill k prodeji povolený.

Jaký je rozdíl mezi longfill a shortfill? Hlavní rozdíl mezi shortfill a longfill spočívá v tom, kolik koncentrátu chuti obsahují. Shortfill náplň je v 60ml láhvičce obsahující 50ml aromatického koncentrátu. Longfill je 60ml lahvička obsahující 20ml aromatického koncentrátu. Shortfill je skvělou volbou pro vapery, kteří chtějí e-kapalinu s nízkým poměrem nikotinu 3,33mg/ml a méně. Longfill je naopak ideální pro vapery, kteří chtějí silnou kapalinu o obsahu nikotinu 6mg/ml a více.

Longfill and Shortfill

Low End (low-end) - Z anglického "Low End" znamená nenáročný. Opak je High End - náročný.

Low Voltage - Chybová hláška (v překladu "Nízké napětí") zobrazující se na displeji elektronických cigaret a gripů v případě, že napětí baterie poklesne pod továrně nastavenou hodnotu. Ve většině případů se jedná pouze o vybitou baterii a hláška zmizí po jejím opětovném dobití. Může se ovšem jednat i o poškozenou baterii, kde je již napětí trvale sníženo.

LR (Low Resistance) - Co je to LR, SR, HR? Tato označení určují odpor spirály Atomizerů, Clearomizerů či jiných odpařovacích zařízeních v oblasti elektronického kouření. Zkratky mají tyto významy LR (Low Resistance = Nízký odpor), SR (Standard Resistance = Standardní odpor) a HR (High Resistance = Vysoký odpor).

LVC (Liquid Value Control) - Je zkratka používaná pro typ žhavících tělísek / hlav s možností regulace množství dopravovaného e-liquidu ke spirále. Tento typ žhavících hlav je vhodný zejména pro baterie s regulací výkonu, kdy lze detailně nastavit přísun e-liquidu v závislosti na nastaveném výkonu.

M

mAh - Označuje kapacitu v miliampér hodinách. Například u baterie pro e-cigaretu.

Macaráty  - Jsou to aromata které se vyrábí podle zvláštního postupu macírování. Postup při kterém se tabákové listy přelívají vodou o 10 až 20 stupních celsia. Poté se nechají předepsanou dobu stát, po občasném míchání se scedí. Výhodou macerátu je oproti nálevu či odvaru zachování látek, jež by se horkou či vřící vodou zničily. Minerály v macerátu obsažené mají povahu organickou, tedy jsou lépe využitelné a vstřebatelné pro lidský organismus. Dosahuje se tak jemnější a vytříbenější chuti. Všechny příchutě jsou získávány přímým extraktem z tabákových listů.

Mechanický mód (Mechanical mod) - Je zpravidla grip v high endu, který nemá vnitřně předepsaná pravidla pro nastavení, vše se na něm nastavuje ručně, neboli mechanicky.

Mesh - Je jemná ocelová tkanina, která se používá stejně jako vata k dodávání e-liquidu z tanku ke spirálce.

MeshMesh 2Mesh 3Mesh coil

Mg (miligram) - Značí obsah nikotinu v dané lahvičce na její obsah. Počítáme miligram na mililitr.

 

Míchání báze a boosteru

Nejdříve je potřeba si ujasnit, jak vlastně chcete, aby byl Váš výsledný e-liquid "silný". To znamená, kolik má obsahovat nikotinu, aby uspokojil Vaše potřeby. Tento parametr se velmi těžko určuje, a je pro každého uživatele jiný. Obecně, zjednodušeně se můžete řídit tímto poměrem.

1) Jste-li uživatel, který se chce definitivně zbavit závislosti na nikotinu, nebo chcete-li začít s e-cigaretami, ale nechcete si v sobě budovat závislost na nikotinu, pak je pro Vás ideální volbou zvolit jen ty produkty, které žádný nikotin neobsahuji. Bývají zpravidla označovány jako beznikotinové, případně je na nich uvedeno 0mg nikotinu.

2) Pokud jste bývalý kuřák, který kouřil lehké cigarety nebo vykouřil cca 1-5 cigaret denně, pak je ideální vybírat produkty o síle 3-6mg. V případě míchání vlastního e-liquidu pak zvolit toto stejné rozmezí pro výsledný mix báze a boosteru.

3) Pokud jste patřili do skupiny kuřáků s denní spotřebou okolo 12-15 cigaret denně, pak zvolte produkty, případně míchejte svůj e-liquid v rozmezí 9-12mg nikotinu.

4) Pokud jste patřili mezi silné kuřáky s denní spotřebou krabičky 20-ti cigaret a více, pak volte náplně, případně míchejte své e-liquidy v rozmezí 16-20mg nikotinu.

Když už tedy víte, jak jste na tom a chtěli by jste si připravit vlastní e-liquid, pak věřte, že k tomu budete potřebovat pouze 4 základní věci. Základní beznikotinovou bázi, nikotinový Booster, příchuť dle vlastního výběru, a nakonec nějakou lahvičku, do které výsledný e-liquid umístíte. A teď jak na to? Do níže uvedené tabulky zadejte údaje pro potřebný výpočet výsledné intenzity Vašeho e-liquidu. Údaj o obsahu nikotinu v zakoupeném boosteru naleznete na etiketě lahvičky. Dále zvolte, jakou výslednou intenzitu nikotinu požadujete (nejběžněji používané intenzity bývají například 3, 6, 12, 16 a 20mg). V dalším kroku zadejte, jaké celkové množství e-liquidu chcete namíchat. Po kliknutí na tlačítko "spočítat" se Vám níže zobrazí, kolik celkově smíchat beznikotinové báze s Vaším Boosterem.

 

Obsah nikotinu v nikotinovém boosteru:   mg/ml
Vámi požadovaný obsah nikotinu:   mg/ml
Kolik hodláte připravit finální báze:   ml
Výsledný počet ml Boosteru: ___   ml
Výsledný počet ml beznikotinové báze: ___   ml

 

Příchuť výsledného e-liquidu

Tak a nyní, když jste si připravili kompletní bázi s Vámi zvolenou intenzitou nikotinu nastává chvíle, jakou výslednou chuť Vašeho e-liquidu preferujete. V nabídce máme opravdu velkou nabídku příchutí, od klasických tabákových příchutí, přes velkou spoustu ovocných příchutí, dokonale věrné příchutě oblíbených desertů, až třeba po speciální, či klasické nápojové příchutě, jako třeba Whisky, Bourbon a spousty dalších. Všechny tyto základní příchutě pro míchání vlastních e-liquidů mají jedno společné. Jsou to silné koncentráty, které je nutno smíchat s výslednou bází v určitém poměru, aby výsledná chuť byla tzv. ideální (ani moc výrazná, ani moc slabá). Proto každý výrobce příchutě uvádí na etiketě lahvičky s příchutí doporučený poměr pro ředění. Může se jednat například o poměr od 2% do 15% ap. Vždy, obzvláště pokud jste začátečníci dodržujte toto doporučení a pohybujte v tomto rozmezí, S nastávajícími zkušenostmi však můžete z tohoto poměru mírně vybočit, případně jednotlivé příchutě mezi sebou kombinovat, ale nyní se držme tohoto doporučení. Nyní uvedeme názorný příklad. Podle výše uvedené kalkulačky jste si namíchali Vaší nikotinovou bázi o celkovém objemu například 50ml. Máte zakoupeno například 5 různých příchutí a chcete tedy namíchat 5 lahviček s výslednými příchutěmi. Je to velmi jednoduché. Do naší další, níže uvedené kalkulačky vložte do horního pole procentuální poměr uvedený výrobcem na konkrétní lahvičce s příchutí (např. 10%) a do druhého pole vložte výsledné množství finálního e-liquidu. V uvedeném případě se bude jednat o 10ml, vzhledem k tomu, že si chcete připravit všech 5 příchutí z vašeho celku 50 ml nikotinové báze. Nakonec klikněte na tlačítko "Spočítat" a ihned pod ním se dozvíte, kolik ml příchutě a báze máte použít. No, a to je vlastně vše. Pak už pro nejlepší výsledek postačí výsledný e-liquid řádně protřepat a uložit na vhodné místo, kde se všechny příměsi po určitém čase perfektně prolnou a Váš vlastnoručně vyrobený e-liquid bude připraven k vapování. Čas, který je potřebný pro finální "dozrání" e-liquidu je různý a záleží na více faktorech, jakými jsou třeba poměr složek PG a VG v základní bázi ap., ale o tom až příště. Výsledný e-liquid samozřejmě můžete použít ihned po namíchání, ale mějte na paměti, že nejlepších výsledků dosáhnete až po tomto čase zrání.

   

Podíl příchuti vyjádřený v % na etiketě:   %
Celkové množství připravovaného e-liquidu:   ml
Celkem ml příchuťe: ___   ml
Celkem ml Báze: ___   ml

 

Míchání báze a boosteru IMPERIA:

Báze a Boostery IMPERIA: Báze IMPERIA od českého výrobce IMPERIA pro vlastní výrobu e-liquidů, která obsahuje PG (propylen glykol) a VG (rostlinný glycerin). K dochucení báze je zapotřebí použití příchutí, které naleznete zdePoměr PG (propylen glykol) a VG (rostlinný glycerin) je různý podle zvolené varianty. Při výrobě jsou používány ingredience té nejvyšší kvality. Výroba probíhá za nejpřísnějších hygienických standardů ve farmaceutické laboratoři v České republice. Báze naleznete na našem e-shopu: zde.

Booster IMPERIA od českého výrobce IMPERIA pro vlastní výrobu e-liquidů, která obsahuje PG (propylen glykol) a VG (rostlinný glycerin). Booster je neochucená báze s vysokým obsahem nikotinu pro obohacení bez-nikotinové báze nikotinem. Po smíchání určitého množství boosteru s bez-nikotinovou bází následně získáte požadovanou koncentraci nikotinu. Je potřeba dodržet stejný poměr VG a PG složky boosteru i báze (např. k obohacení báze 50VG/50PG nikotinem použijte booster 50VG/50PG). K dochucení báze je zapotřebí použit příchutí, které naleznete zde.

Dostupné boostry:

  • Fifty Booster 50PG/50VG v síle nikotinu 10, 15 a 20mg
  • Dripper Booster 70PG/30VG v síle nikotinu 10, 15 a 20mg
  • Velvet Booster 80PG/20VG v síle nikotinu 10, 15 a 20mg
  • VG Max Booster 100VG v síle nikotinu 10, 15 a 20mg

 

Boostery IMPERIA naleznete na našem e-shopu zde.

Příklady Namíchání Báze 100ML při použití BOOSTERU (příklad je na finální namíchání 100ml báze):

míchání Při variantě Boosteru 10mg:

1x 10ml Booster 10mg + 1x 10ml Booster 20 mg + 1x 80ml báze 0mg = 3mg nikotin ve 100ml
2x 10ml Booster 10mg + 2x 10ml Booster 20 mg + 1x 60ml báze 0mg = 6mg nikotin ve 100ml
3x 10ml Booster 10mg + 3x 10ml Booster 20 mg + 1x 40ml báze 0mg = 9mg nikotin ve 100ml
 

Míchání Při variantě Boosteru 15mg:

1x 10ml Booster 15 mg + 1x 90ml báze 0mg = 1,5mg nikotin ve 100ml
2x 10ml Booster 15 mg + 1x 80ml báze 0mg = 3mg nikotin ve 100ml
 
MÍCHÁNÍ PŘI VARIANTĚ BOOSTERU 20MG:
 
1x 10ml Booster 20 mg + 1x 90ml báze 0mg = 2mg nikotin ve 100ml
2x 10ml Booster 20 mg + 1x 80ml báze 0mg = 4mg nikotin ve 100ml
3x 10ml Booster 20 mg + 1x 70ml báze 0mg = 6mg nikotin ve 100ml
Nad 10mg můžete použít samotné boostery 15mg, 20mg.
 
Další příklady variant míchání Boosteru jsou tyto:
 
1x 10ml Booster 15 mg + 1x 90ml báze 0mg = 1,5mg nikotin ve 100ml
1x 10ml Booster 20 mg + 1x 90ml báze 0mg = 2mg nikotin ve 100ml
2x 10ml Booster 15 mg + 1x 80ml báze 0mg = 3mg nikotin ve 100ml
2x 10ml Booster 20 mg + 1x 80ml báze 0mg = 4mg nikotin ve 100ml
3x 10ml Booster 20 mg + 1x 70ml báze 0mg = 6mg nikotin ve 100ml
4x 10ml Booster 20 mg + 1x 60ml báze 0mg = 8mg nikotin ve 100ml
5x 10ml Booster 20 mg + 1x 50ml báze 0mg = 10mg nikotin ve 100ml
7x 10ml Booster 20 mg + 1x 30ml báze 0mg = 14mg nikotin ve 100ml
8x 10ml Booster 20 mg + 1x 20ml báze 0mg = 16mg nikotin ve 100ml
 
Při míchání je potřeba dodržet stejný poměr VG a PG složky boosteru i báze (např. k obohacení báze 50VG/50PG nikotinem použijte booster 50VG/50PG). 
 
Ilustrační obrázek:
 
   Báze míchání

 

DALŠÍ VARIANTA MÍCHÁNÍ BÁZÍ JE POSTUPNÝM PŘILÉVÁNÍM BOOSTERU DO BÁZE:

1x 10ml Booster 20 mg + 1x 100ml báze 0mg = 1,8mg nikotinu ve 110ml
2x 10ml Booster 20 mg + 1x 100ml báze 0mg = 3,3mg nikotinu ve 120ml
3x 10ml Booster 20 mg + 1x 100ml báze 0mg = 4,6mg nikotinu ve 130ml
4x 10ml Booster 20 mg + 1x 100ml báze 0mg = 5,7mg nikotinu ve 140ml
5x 10ml Booster 20 mg + 1x 100ml báze 0mg = 6,7mg nikotinu ve 150ml
7x 10ml Booster 20 mg + 1x 100ml báze 0mg = 8,2mg nikotinu ve 170ml
8x 10ml Booster 20 mg + 1x 100ml báze 0mg = 8,9mg nikotinu ve 180ml
10x 10ml Booster 20 mg + 1x 100ml báze 0mg = 10mg nikotinu ve 200ml
15x 10ml Booster 20 mg + 1x 100ml báze 0mg = 12mg nikotinu ve 250ml
 
Ilustrační obrázek:
Míchání báze boosteru
 
 
 

Mod (grip) - Výkonná kompletní e-cigareta, baterie + atomizér, resp. grip + atomizér.

Monočlánek - Či článek či baterie. Používá se u gripů, modů či u ecigaret. Nejčastější monočlánek / baterie, která se používá u elektronických cigaret je verze 18650. Používají se ale i pro svítilny, či dokonce pro elektrické automobily. Využívají se kvůli zásobě energie, snadnému využití a dlouhé trvanlivosti.

18650 monočlánek18650 monočlánek 2

Mosfet - Elektronická součástka, která zabraňuje přepálení žhavícího tlačítka při použití vysokých výkonů v Mechanických gripech (gripy bez elektroniky).

Mosfet

MSDS (Material Safety Data Sheets) – Bezpečnostní list, podobné jako SDS.

MSDS

MTL - (mouth to lung) pusa plíce - Zkratka MTL jsou počáteční písmena hesla „mouth to lung“, což je v překladu jako „pusa-plíce“. Tomuto stylu kouření se také říká „šlukování“. Principem je nasátí malého množství páry do úst a až poté následného vdechnutí páry do plic. Následné vydechnutí není tak obtěžující pro okolí. Toto vapování je na způsob klasických tabákových cigaret a proto tedy MTL nejčastěji nahrazuje klasické kouření. Tato varianta je tedy nejschůdnější pro začínající e-kuřáky, protože jim více připomíná klasickou cigaretu. MTL je nejčastěji využívaný způsob kouření e-kuřáky. MTL kouření není zaměřen na tvorbu velkého množství páry jako v případě DL, je tedy vhodný ke kouření v restauracích či uzavřených prostorách a tam, kde chce být e-kuřák co nejméně nápadný.

DL-MTL vaping

N

Nano coil - Typ žhavící spirálky.

Náustek - Je vršek ecigarety (clearomizéru), kterým e-kuřák nasává kouř.

Drip tip 510 drip tip 810

Není určeno pro náplně obsahující nikotin! - Hodně zákazníků se na tuto větu ptá, proto Vám ji zde vysvětlíme. Všechny e-cigarety a clearomizery s objemem nad 2ML pro nikotinové náplně jsou v ČR zakázány k prodeji, dle nařízení EU, které ČR převzala v rámci TPD vyhlášky, která vstoupila v platnost 20.5.2017. A jelikož jsou tyto všechny e-cigarety a clearomizery zakázány pro nikotinové náplně, píší výrobci, že není určeno pro náplně obsahující nikotin! Nalijete-li si tam ovšem nikotinovou náplň to už je na Vás, nutno říci, že to není na škodu, ale výrobce musí tuto hlášku uvést z legislativních důvodů.

Nikotin (nicotine) - je rostlinný pyridinový alkaloid obsažený v tabáku. Má stimulační a uvolňující účinky. Užívá se zpravidla formou kouření, žvýkání, šňupání tabáku a je používán jako součást náplní elektronických cigaret. Jedná se o základní návykovou látku obsaženou v tabáku. Váže se na tzv. nikotinové acetylcholinové receptory (nAChR) v nervové soustavě, vyvolává stav relaxace a stimuluje myšlení a pozornost. Ve stejnou chvíli však také nepřirozeně stimuluje srdeční činnost a především vyvolává silnou závislost (považuje se za jednu z nejnávykovějších látek vůbec).

Nichrom (Ni) - Je kvalitní odporový drát slitin niklu, chrómu, případně jiného kovu, které se používá jako odporový drát, který nalezneme v atomizerech, případně jako samotný pro výrobu vlastních spirál. Ni nebo Ni200 je zkratka pro materiál odporového drátu. Jedná se o Nikl / Nikl200, který je vhodný pro elektronické cigarety a gripy a možností nastavení teploty žhavení (tzv. TC režim).

Nikotinová sůl (Nicotine Salt) - Nikotinová sůl vzniká zpětným přidáním vhodné kyseliny, tím se vrátí do své původní formy. Stává se tak opět solí. Nejčastěji se přidává kyselina benzoová, která se běžně vyskytuje v potravinách (nápoje, ovocné výrobky, koření apod.) jako konzervant. Není tedy pravdou, že by nikotinová sůl byla nějakým způsobem slaná. Jedná se pouze o sloučeninu soli, která je téměř pH neutrální. Nikotinová sůl (Nic. Salt) se rychle vstřebává do těla a nevyvolává pocit dráždění v krku, na což určité procento uživatelů elektronických cigaret poukazuje. Díky rychlejšímu vstřebávání tak není nutné tak časté potahování, jako je tomu u běžných e-liquidů. Náplň s nikotinovou solí má také oproti klasickým liquidům nižší PH. Díky nikotinové soli, která se vyskytuje v tabákových listech má tak její vapování daleko blíže ke klasickým cigaretám. Díky vyšší vstřebatelnosti a tím pádem menší četnosti potahů tak šetří nejen samotnou náplň, ale také baterii Vaší elektronické cigarety.

nikotinova sul

Nízkoodporové vapování  Jak už z názvu vyplývá, jedná se o vapování s nízkými odpory. Anglický výraz „sub-ohm“ je ještě o něco přesnější, protože nám udává, že se jedná o odpory pod jeden ohm. Klasické clearomizéry mají v naprosté většině případů žhavící spirálky s odpory od 1,5Ω výše. Nízkoodporové spirálky se pak vyskytují kolem 0,5Ω. Kromě různých odporů to s sebou nese ještě jeden zásadní rozdíl. Ten je ve stylu potahování. Obecně totiž platí, že s odpory nad 1,0Ω lze potahovat klasicky, tedy stylem „pusa-plíce“, stejně jako u cigaret. Naopak téměř vše pod 1,0Ω je potřeba potahovat zhluboka přímo do plic. Tohle pravidla, ostatně jako všechna pravidla, má své výjimky, ale ve většině případů platí. Baterie (18650 a jiné) v plně nabitém stavu mají napětí 4,2V. Pokud takové baterie použijeme s nižším odporem, dostaneme vyšší výkon. Z toho nám vyplývá, že čím nižší odpor použijeme, tím dosáhneme většího množství páry, teplejší páry a intenzivnější chuti. Dříve, kdy ještě nebyly regulovatelné MODy, nebo nebyly tak výkonné, bylo jedinou možností, jak dosáhnout nízkoodporového vapování, použít MODy mechanické spolu s RDA a RTA. To sebou přinášelo řadu výhod, ale také určité nevýhody a rizika. Předně bylo třeba si umotat vlastní žhavící spirálku spolu s knotem nebo vatou. Zkušený vaper si tak mohl přesně vytvořit to, co chtěl a to, co mu vyhovovalo. Společně s takto připravenou žhavící spirálku v RTA nebo v RDA se používaly mechanické MODy, které spirálkám dodávají přímé výstupní napětí a jsou tak schopny rozžhavit i nízké odpory. Tady je ovšem třeba se orientovat v ohmově zákonu, mít povědomí o odporech, napětí a výstupním proudu baterií, jinak může dojít k nebezpečným situacím. V dnešní době se už ale používají regulované MODy s vysokými výkony, s podporou nízkých odporů a s elektronikou, která ochrání vás i vaše zařízení před podobnými problémy. To je samozřejmě daleko lepší varianta.

Současné možnosti nízkoodporového vapování: RDA – atomizéry určené pro kapání RDA, slangově kapáky, se používají už opravdu hodně dlouho a jsou jedním ze způsobů jak dosáhnout nejen nízkých odporů, ale také bezkonkurenčního podání chuti e-liquidu. Jak to funguje? RDA jsou mnohem menší než klasické tanky. Vyrobeny jsou nejčastěji z nerezové oceli, ale také třeba z keramiky. Používá se v nich jedna, ale většinou dvě a více žhavících spirálek spolu s vatou. Tu je potřeba zakapat e-liquidem. Na rozdíl od klasických tanků v sobě RDA nedrží e-liquid, pouze ten, který se nasákne do vaty, a tak je po pár potazích opět třeba vatu zakapat náplní. RBA, RTA – tanky pro namotávání Tohle je varianta pro ty, kteří si chtějí namotávat vlastní spirálky, ale chtějí se vyhnout nepraktickému kapání e-liquidu. RBA a RTA jsou v podstatě klasické tanky / clearomizéry, ovšem místo hotových žhavících hlav je potřeba si spirálku namotat a nainstalovat. Největší výhodou tak je možnost používat jakýkoliv odpor, záleží totiž jen a pouze na vás, jakou spirálku si namotáte. Při výběru RBA a RTA je ale třeba si dávat pozor, protože ne všechny tyto tanky jsou vhodné pro nízkoodporové vapování, některé totiž nemají dostatečnou izolaci na základně, dostatečný přívod vzduchu a pořádné zásobování spirálky e-liquidem. Nízkoodporové tanky Na trhu jsou teprve něco málo přes jeden rok a pravděpodobně jde o nejlepší volbu pro ty, kteří chtějí s nízkoodporovým vapováním teprve začít, motání vlastních spirálek je pro ně zatím nadlidský výkon, nebo se prostě si prostě s žádným motáním nechtějí lámat hlavu. Nízkoodporové tanky fungují naprosto stejně jako všechny ostatní clearomizéry. Staráte se tak pouze o doplňování e-liquidu a čas od času o výměnu žhavící hlavy. Ta je oproti klasickým hlavám mnohdy výrazně větší, což umožňuje daleko větší tvorbu páry a díky organické vatě, která je uvnitř těchto žhavících hlav, také značně lepší chuť.

Výhody nízkoodporového vapování: Hodně páry Ne každý stojí o to, vapovat jako lokomotiva a vydechovat ohromné množství husté páry. Pokud je ovšem tohle, co od elektronických cigaret očekáváte, možná by stálo za to si nízké odpory vyzkoušet. Teplejší pára Vyšší výkon produkuje teplejší páru. Proto se na všech RDA, RBA, RTA a nízkoodporových tancích nachází ovládání pro přívod vzduchu, které páru ochlazuje tak, abyste si nepopálili rty nebo pusu. Řada vaperů preferuje teplejší páru, protože jim to připomíná klasické cigarety. Výraznější chuť Vzhledem k tomu, že se při nízkoodporovém vapováním e-liquid odpařuje při vyšších teplotách, jeho chuť je tak plnější, bohatší a intenzivnější. Jakmile tohle jednou vyzkoušíte, jen tak se opět k vysokým odporům nevrátíte.

Nevýhody nízkoodporového vapování: Přímé potahování do plic Přímý potah do plic vám dá pořádný „hit“, na což není řada klasických kuřáků, kteří potahují stylem „pusa-plíce“ zvyklá. Navíc pro dlouholeté kuřáky bude asi obtížné si zvyknout na přímé potahování a budou s tím mít ze začátku problémy. Hodně páry Ano, hodně páry jsme uvedli do výhod, ale jedná se zároveň o nevýhodu. Tolik páry totiž jen tak nezamaskujete, a pokud nejste zrovna v prostředí, které je k takovému vapování benevolentní, bude asi obtížné vapovat nízkoodporově. Žrout e-liquidu Je to logické. Takové množství páry se musí někde projevit a konkrétně se projeví na spotřebě e-liquidu. Nebuďte tak překvapeni, když vám bude náplň z tanku mizet před očima a přistihnete se už při několikátém plnění. Nízkoodporové vapování rozhodně není pro každého, ale pokud vás jen trochu zaujalo, stojí za to ho vyzkoušet, možná se vám otevřou zcela nové obzory a pochopíte, proč je kolem toho tolik povyku.

NotchCoil - Je žhavící hlava vyrobená z jednoho kusu nerezové trubičky. Přináší větší povrch pro odpařování e-liquidu, téměř nulový čas potřebný k zahřátí a díky své konstrukci nevyžaduje předžhavení na sucho.

O

O kroužek (O Ring) - Je těsnění ve tvaru prstence používané v rozebíratelných clearomizérech. U některých modelů je dostupné ke koupi i samostatně. Ve většině případů je vyrobené ze silikonu.

Ohm (Ω- Jednotka elektrického odporu.

Ohm

Ohms law - Je matematický vzorec, který se používá k výpočtu příkonu, bude uveden v závislosti na odporu atomizéru a napětí baterie. 

OCC (Organic Cotton Coil) - Je vyvinutá a patentovaná žhavící hlava, která produkuje obrovské množství páry. Využívá organické bavlny.

Odpor elektrický (ohm) Elektrický odpor je fyzikální veličina charakterizující schopnost vodiče bránit průchodu elektrického proudu. Hodnota elektrického odporu je dána materiálem, tvarem i teplotou vodiče. Velikost odporu závisí na délce vodiče, na obsahu průřezu vodiče, na materiálu vodiče a na teplotě.

Oled (Organic LED) - Zobrazovací technologie, která je charakteristická vyšším jasem a rozlišením.

Organická vata (Organic Cotton) - Je druh přírodní vaty, která se používá jako absorpční materiál u žhavících tělísek / hlav. Má za úkol přivádět e-liquid ke spirále, kde následně dochází k odpařování. Přírodní vata nezkresluje chuť e-liquidu a je zdravotně nezávadná.

P

Passthrough - Možnost nabíjet ecigaretu či grip a zároveň vapovat.

Passthrough ecigarettePassthrough ecigarette 2

Pipeta - Je laboratorní nástroj sloužící k přesnému odměřování objemů kapalin. Používá se především při domácí výrobě e-liquidů, kdy je zapotřebí do směsi odměřit přesné množství jednotlivých látek.

PEG (polyethylen glycol) - Je hlavní tekutou součástí alternativních liquidů pro alergicky reagujících e-kuřáků, kteří nesnášejí liquidy na bázi propylenglykolu.

polyethylen glycol

Pen style - Pen-style sady ecigaret vypadají jako tužky či pera a ideální jsou nejen pro naprosté začátečníky, ale také zkušené vapery.

Pen style cigareta

PG (propylen glycol) - Je řidší (bod varu 188,2 °C), má menší dýmavost, ale větší funkčnost ve všech atomizérech a echomizérech a intenzivnější chuť (nosič chuti). Malá část lidí je na propylen-glykol alergická. Alergie se projevuje od mírných reakcí typu pálení v krku až po vážnější podráždění na různých částech těla. Pokud se tedy tyto příznaky objeví, měl by e-kuřák okamžitě přejít na VG variantu. Složení: propylen-glykol, nikotin dle zakoupené síly, kyselina mléčná, potravinářská příchuť a další prvky.

PG/VG (Vegetable glycerine / Propylen glycol) - Kombinace většinou v poměrech 50:50, či 70:30, nejrozšířenější a nejprodávanější varianta e-liquidu v ČR. E-kuřák může kouřením tohoto mixu okusit obě dvě varianty. Složení: propylen-glykol, rostlinný glycerin, nikotin dle zakoupené síly, kyselina mléčná, potravinářská příchuť a další prvky.

POD - Je v současné době nejžádanější typy elektronické cigarety klasickými kuřáky. Zařízení s malými rozměry a snadným používáním jsou vhodná zejména pro náplně obsahující nikotinovou sůl. Díky té můžete používat malé zařízení s méně kapacitní baterií, která vydrží déle než při použití s klasickou náplní. Rovněž spotřeba náplně není vysoká.

POD

POD Grip - Je zařízení kombinující prvky PODu, tak prvky gripu.

Příkladem může být například POD GRIP Joyetech Obliq.

Joyetech obliq

POD System - Je v současné době nejžádanější typy elektronické cigarety klasickými kuřáky. Zařízení s malými rozměry a snadným používáním jsou vhodná zejména pro náplně obsahující nikotinovou sůl. Díky té můžete používat malé zařízení s méně kapacitní baterií, která vydrží déle než při použití s klasickou náplní. Rovněž spotřeba náplně není vysoká.

POD system

POM materiál (polycetal) - Polyacetal je vysoce krystalický termoplast, charakteristický jeho vysokou mechanickou pevností, tuhostí a rázovou houževnatostí. Acetal absorbuje velmi málo vlhkosti čímž jsou zajištěny konstantní fyzikální vlastnosti tohoto materiálu v různých prostředích. POM vykazuje výbornou rozměrovou stabilitu a proto je ideální materiálem pro výrobu mechanických dílů s přesnou tolerancí.

Power management - Řízení spotřeby. Čím kvalitnější, tím pomaleji se vybíjí baterie. Častá vlastnost především u dražších modelů.

Princip e-cigarety - Princip fungování je v zásadě vždy stejný. E-cigareta dodává nikotin e-kuřákovi při potažení elektronicky. Vždy je nutné dopravit e-liquid (nosič nikotinu) ke žhavící spirálce, nebo tělísku atomizéru či echomizéru (součást e-cigarety). Typická e-cigareta je napájena baterií (lze ji napájet i ze sítě). Při zmáčknutí tlačítka, či potažením v případě tlakového spínače, se spirálka rozžhaví, tím dojte k odpaření e-liquidu a přeměně na páru, či kouř, podobnému klasickému cigaretovému kouři, který pak e-kuřák vdechuje (inhaluje) do plic. U některých modelů se na konci e-cigarety rozsvítí led dioda, tím simuluje oharek klasické cigarety. Kouř z e-cigarety nemá žádný zápach.

Propylen glykol - Jak propylen-glykol, tak rostlinný glycerol – neboli glycerín, jsou netoxické organické sloučeniny a jsou považovány za bezpečné pro lidskou spotřebu. Propylen-glykol je široce používaný např. v potravinách, zpracování řepného cukru, v dresincích, v popcornu, ve zmrzlinách, v sušenkách a čokoládových produktech. Mimo potraviny je používán v medicíně (zvlhčovalo), kosmetice (dětské krémy, rtěnky, deodoranty, zubní pasty, ústní vody), ale také jako přísada do nemrznoucích směsí do vozidel.

PWM - (Pulse-width modulation) - Modulace šířky pulzu - běžně se využívá u zařízení s proměnlivou voltáží. PWM rychle spíná a vypíná přívod energie z baterie pro vytvoření vln, které budou odpovídat požadovanému napětí.

PYREX - Pyrex je materiál, který díky svým chemickým vlastnostem a složením patří do skupiny průzračných borosilikátových skel. Snáší extrémně vysoké teploty a je chemicky odolný. Díky tomu je vynikajícím materiálem pro clearomizéry. V současné době je pyrex nejpoužívanější materiál pro výrobu těl clearomizérů.

PYRO - Je vaperské označení klasické cigarety.

Q

QCS (Quick Change System) - Systém rychlé výměny hlavy atomizéru. 

Quatro coil (Quad Cylinder) - Čtyřspirálová žhavící hlava, na obrázku HW4.

Quad cylinder 

R

RBA (Re-Buildable Atomizer) Je žhavící hlava pro použití vlastních spirálek. Jedná se o pokročilý způsob instalace žhavící spirálky a vaty (pro pokročilejší uživatele). Zatímco u běžnou žhavící hlavu použijeme jen jednou, RBA hlava se dá použít po přemotání opakovaně. Jde tedy o žhavící hlavu na stejném principu jako klasické hlavy, ale s možností výměny spirálky a vaty.

RDA (Rebuildable Dripping Tank Atomizér) - Jde o atomizér z oblasti RBA avšak tento má nádržku (TANK) na e-liquid. Vaper si vyrábí sám žhavicí spirálky podle svých požadavků. Je určen pro zkušené vapery a nadšence kteří mají zvláště požadavky na atomizér. Rovněž není určen pro masové použití a jeho používání má smysl až po nabytí bohatých zkušeností s vapingem. Atomizéry určené pro kapání RDA, slangově kapáky, se používají už opravdu hodně dlouho a jsou jedním ze způsobů jak dosáhnout nejen nízkých odporů, ale také bezkonkurenčního podání chuti e-liquidu. Jak to funguje? RDA jsou mnohem menší než klasické tanky. Vyrobeny jsou nejčastěji z nerezové oceli, ale také třeba z keramiky. Používá se v nich jedna, ale většinou dvě a více žhavících spirálek spolu s vatou. Tu je potřeba zakapat e-liquidem. Na rozdíl od klasických tanků v sobě RDA nedrží e-liquid, pouze ten, který se nasákne do vaty, a tak je po pár potazích opět třeba vatu zakapat náplní. RBA, RTA – tanky pro namotávání Tohle je varianta pro ty, kteří si chtějí namotávat vlastní spirálky, ale chtějí se vyhnout nepraktickému kapání e-liquidu.

RDTA (Rebuildable Dripping Tank Atomizer) RDTA atomizéry vhodné pro pokročilé uživatele. RTA (Rebuildable Tank Atomizer) je takový clearomizér určený pro subohm vaping. 

RDL (Restricted Direct Lung) - Jde o přímé vapování do plic v omezené míře. V zásadě se dá říci, že RDL maže dělící čáru mezi MTL a DL vapingem. Můžete vapovat přímo do plic (stejně jako u DL vapingu), ale nepotřebujete tak velké proudění vzduchu nad žhavící hlavou a nemusíte také používat nízkoodporové žhavící hlavy jako při DL vapingu. Zároveň můžete používat liquidy s vyšším obsahem PG. RDL vám v podstatě poskytuje to nejlepší z obou způsobů vapování (DL a MTL), nabízí chuťový zážitek podobný DL a zároveň nabízí podobný pocit v krku jako při MTL.

RoHS (Restriction of the use of certain Hazardous Substances in electrical and electronic equipment) – Směrnice Evropského parlamentu a Evropské rady o omezení, používání některých nebezpečných chemických látek a v elektronických zařízeních. Splněním RoHT certifikátu výrobek neobsahuje karcinogenní látky jako kadmium, rtuť, olovo, šestimocný chróm, polychromované bifenyly a polybromo-vané difenylethery.

ROHS

Rozdíl mezi e-cigaretami a klasickými cigaretami (Public Health England) – Elektronické cigarety jsou o 95 procent méně škodlivé než ty klasické, tvrdí britská vládní agentura Agentura Public Health England, která zveřejnila svoji studii. Britská vláda začala vlastní kampaň namířenou na kuřáky. I když bys po nejrůznějších informacích zveřejňovaných v médiích mohl pochybovat o tom, zda náhodou vaping, tedy kouření elektronických cigaret, neškodí minimálně stejně jako kouření klasických cigaret, britská agentura Public Health England v tom má zcela jasno. Nově obyvatele Spojeného království upozorňuje, že vaping je až o 95 % méně škodlivý než kouření klasických cigaret, což chtěla podložit i experimentem.

Roudíl klasická cigareta a ecigareta

RTA (Rebuildable Tank Atomizer) Je takový clearomizér, který je určený pro subohm vaping. 

RVV (Real-time variable voltage) – Značí proměnlivé napětí v průběhu potažení. U některých gripů, modů lze toto nastavit v softwaru a grip pak mění napětí v průběhu potažení podle toho, jak jsme voltáž upravili v softwaru. 

RVW (Real-time variable wattage) – Značí proměnlivé nastavení výkonu v průběhu potažení. U některých gripů, modů lze toto nastavit v softwaru pomocí počítače a po nastavení baterie sama upravuje výkon v průběhu potažení dle nastavení. RVW lze i rozdělen na další 3 mody - RVW1, RVW2, RVW3, kdy lze nastavit 3 různé mody pro různé druhy liquidů.

S

SS (Stainless Steel) – Je označení pro materiál Stainless Steel (nerezová ocel). Používá se především pro výrobu odporových drátů pro žhavící spirálky. Žhavící spirálky vyrobené z nerezové oceli jsou vhodné pro použití s režimem výkonu i teplotním režimem. Označení SS se ale používá i pro označování povrchu jednotlivých částí elektronických cigaret, které jsou vyrobeny právě z nerezové oceli.

Safety Data Sheets (SDS) – Bezpečnostní listy, které poskytují uživatelům informace o chemických látkách a směsích.

Salt – Je expresivní výraz pro nikotinovou sůl (Nicotine Salt), která se rychle vstřebává do těla a nevyvolává pocit dráždění v krku, na což určité procento uživatelů elektronických cigaret poukazuje. Díky rychlejšímu vstřebávání tak není nutné tak časté potahování, jako je tomu u ostatních jednorázových e-cigaret. Náplň s nikotinovou solí má také oproti klasickým liquidům nižší PH. Díky nikotinové soli, která se vyskytuje v tabákových listech má tak její vapování daleko blíže ke klasickým cigaretám. Díky vyšší vstřebatelnosti a tím pádem menší četnosti potahů tak šetří nejen samotnou náplň, ale také baterii Vaší elektronické cigarety.

nikotinova sul

SDS (Safety Data Sheets) – Bezpečnostní listy, které poskytují uživatelům informace o chemických látkách a směsích.

SGS (Société Générale de Surveillance) – Certifikát kvality udělovaný Société Générale de Surveillance.

SGS

Shake and vape (zatřepej a vapuj) - Jsou produkty označované jako polotovary pro výrobu e-liquidu. Jejich „koncept“ spočívá v doladění do finální podoby náplně e-cigaret pomocí boosterů či bází. Výhoda Shake and vape produktů je ta, že se nemusí čekat na dozrání kapaliny.

Short fill – Jedná se o hotový eliquid bez obsahu nikotinu (aroma + báze), tedy bez boosteru. Short fill se zpravidla prodává v balení 60ml, ale obsahuje zpravidla 50ml obsahu, aby se dal dolít boosterem, který obsahuje nikotin. Existují ale i verze 70ml - 100ml. V ČR je tato varianta k prodeji bohužel zakázaná, na Slovensku je Short fill k prodeji povolený.

Jaké úrovně nikotinu mohu mít?

60ml lahvička má prostor pro jeden 10ml booster, pak lze smícháním docílit obsah nikotinu až do 3,33mg/ml. To je proto, že podle TPD nařízení 10 ml lahvička obsahující nikotin nesmí obsahovat více než 20mg/ml. Doporučujeme použít nikotinové boostery s Shake & Vape produkty, po nichž jsou možné následující úrovně nikotinu:

50ml v 60ml + Nic booster 10ml 20mg/ml = 3,33mg/ml obsah (20/6=3,33)

50ml v 60ml + Nic booster 10ml 18mg/ml = 3mg/ml obsah (18/6=3)

50ml v 60ml + Nic booster 10ml 12mg/ml = 2mg/ml obsah (12/6=2)

50ml v 60ml + Nic booster 10ml 6mg/ml = 1mg/ml obsah (6/6=1)

50ml v 60ml + Nic booster 10ml 0mg/ml = 0mg/ml obsah (0/6=0)

Jaký je rozdíl mezi longfill a shortfill? Hlavní rozdíl mezi shortfill a longfill spočívá v tom, kolik koncentrátu chuti obsahují. Shortfill náplň je v 60ml láhvičce obsahující 50ml aromatického koncentrátu. Longfill je 60ml lahvička obsahující 20ml aromatického koncentrátu. Shortfill je skvělou volbou pro vapery, kteří chtějí e-kapalinu s nízkým poměrem nikotinu 3,33mg/ml a méně. Longfill je naopak ideální pro vapery, kteří chtějí silnou kapalinu o obsahu nikotinu 6mg/ml a více.

Longfill and Shortfill

Single set - Sety elektronických cigaret označené jako SINGLE SET jsou sady, kde je v balení vždy pouze jedna kompletní elektronická cigareta.

Software (též česky programové vybavení, někdy psáno též počeštěně softvér) - Je v informatice sada všech počítačových programů, které provádějí nějakou činnost. Software lze rozdělit na systémový software, který zajišťuje chod a jeho styk s okolím a na aplikační software, se kterým buď pracuje uživatel počítače nebo zajišťuje řízení. Software je protiklad k hardwaru, který zahrnuje všechny hmatatelné součásti. Jelikož software je zpravidla považován za autorské dílo, koncoví uživatelé ho využívají na základě licencí od jejich autorů.

Spaced Coil – (rozložené cívky či cívky s rozestupem) - Rozteč cívek, ve srovnání s kontaktními cívkami (contact coil), bude poskytovat mírně vyšší úroveň odolnosti, je známo, že produkuje více chuti. Rovněž svítí rovnoměrně mnohem snadněji, což je nepochybně oblíbená výhoda.

Spaced CoilSpaced coil Spaced coil 3

SR (Standard Resistance) - Co je to LR, SR, HR? Tato označení určují odpor spirály Atomizerů, Clearomizerů či jiných odpařovacích zařízeních v oblasti elektronického kouření. Zkratky mají tyto významy LR (Low Resistance = Nízký odpor), SR (Standard Resistance = Standardní odpor) a HR (High Resistance = Vysoký odpor).

SSOCC Clapton (Stainless Steel Organic Cotton Coil) – Vylepšená verze žhavící hlavy. Žhavící hlava je vyrobena z nerezové oceli, která zaručuje delší životnost a organické vaty jejímž výsledkem je čisté podání chuti.

Starter kit – Základní sada (začátečnická sada či startovací sada).

Starter kit

Stealth - Je funkce některých modelů elektronických cigaret a gripů, které jsou vybaveny displejem. Po její aktivaci se nebude během jednotlivých potahů rozsvěcovat displej.

Stealth vaping - Z anglického stealth - neviditelný. Jde o soupravy malého kalibru, dají se tak označit například gripy pro MTL, jde o malou hustotu páry, tak aby to nebylo vidět.

Steeping - Uleželý e-liquid na určitou dobu. Zráním se často vylepší chuť e-liquidu díky tomu, že se ingredience plně promíchají a dosáhnou plného potenciálu.

Stick style - Termín, kterým se označuje elektronická cigareta, která vypadá jako běžná cigareta.

Squonk mody, gripy – Jde o gripy, které jsou navrženy speciálně pro dokapávací atomizéry. Jsou ale vybaveny lahvičkou pro eliquid. Namísto neustálého dokapávání jednoduše zmáčknete lahvičku a vstříknete eliquid přímo do vaty v atomizeru. Ze Squonk modů bývá většinou největší produkce páry s největší možnou chutí. Zařízení se doporučuje pro zkušené vapery.

Squonk mod

Sub ohm - S tímto označením se ve světě elektronického kouření setkáváme čím dál častěji. Co to ale znamená? Clearomizéry a jejich žhavící hlavy pracují s určitými odpory. Čím vyšší je odpor, tím déle trvá, než dojde k rozžhavení spirálky. To znamená, že clearomizéry s označením Sub – Ohm (nízkoodporové) pracují se žhavícími hlavami s velmi  nízkým odporem, které jsou rozžhaveny téměř okamžitě. Tím vzniká daleko více tepla, které vytváří obrovský dým.

Výhody Subohmového vapovaní:

1) MRAKY DÝMU

Jako největší přednost Sub - Ohmů je bezesporu jejich vysoká dýmivost. Při výrobě Sub - Ohmů se používají širší drátky, díky kterým se využije více energie šířící se přes větší odpařovací plochu, díky čemuž vzniká obrovská dávka energie vytvářející teplý hustý dým (páru).

2)  INTENZIVNĚJŠÍ CHUŤ

Důsledkem obrovské páry a použitím organické bio vaty ve žhavících hlavách (místo knotů ) dochází ke kvalitnějšímu podání chutí daného e-liquidu. Záleží však také na stylu vapovaní. Někteří e-kuřáci Sub-Ohmů vdechují kouř přímo do plic, čímž tolik nezapojují chuťové pohárky a chuť necítí tak intenzivně.

3)  TEPLEJŠÍ KOUŘ

Teplejší kouř má za následek rychlejší odpařování liquidu, tudíž lepší přenos chutí a páry.

SÚKL - Státní ústav pro kontrolu léčiv

https://www.sukl.cz/

obrázek_2020-12-23_232601

SZÚ - Státní zdravotní ústav

https://www.szu.cz/

SZÚ

T

Tank - Nádržka na e-liquid - bývají různých konstrukcí a velikostí.

TC (Temperature mode) - Můžeme přeložit jako "režim kontroly teploty". V tomto režimu umí pracovat pouze taková zařízení (Mody, Gripy), které byly pro tento účel přímo vyrobeny a které tedy příslušnou funkcí disponují. Mohou být označeny přívlastkem "TC" a z jejich popisu snadno poznáte, že tento režim podporují. Smyslem této funkce je udržovat teplotu žhavící spirálky, která se nachází v clearomizeru, na stále stejné (konstantní) hodnotě (kterou si uživatel sám zvolí) a nedovolit tak její přehřívání. Ladění citlivosti na změnu odporu pro režim TC (také označovaný jako samostatný TCR). Zvýšením hodnoty se citlivost sníží, snížením hodnoty se citlivost zvýší (dříve mod snižuje výkon).

TCR (Temperature Control mode) - Ladění citlivosti na změnu odporu pro režim TC (také označovaný jako samostatný TCR). Zvýšením hodnoty se citlivost sníží, snížením hodnoty se citlivost zvýší (dříve mod snižuje výkon).

Teplotní režim - Některé gripy, mody umožňují nastavit si tzv "teplotní režim". Princip teplotního režimu je jednoduchý. Jestliže žhavíte spirálku na klasický výkon, její teplota bude neustále stoupat, dokud nezapracuje ochrana v zařízení, nebo dokud si nepřepálíte vatu. U teplotního režimu si nastavíte teplotu, kterou spirálka nepřesáhne a bude ji pouze udržovat. Kromě teploty některé gripy umožňují nastavit i výkon, ten pak určuje jak rychle nastavené teploty dosáhnete. Při nastavení menšího výkonu se dostanete k požadované teplotě po delší době a také to ovlivní jakým způsobem budete z tanku potahovat. Bude potřeba udělat delší potah, než dosáhnete požadovaného hitu. S vyšším výkonem dosáhnete požadovaného hitu mnohem rychleji, tím bude stačit kratší a prudší potah.

Temp/TCR/TFR

Jedná se o funkce kontroly teploty a vším co s tím souvisí. Funkce kontroly teploty je ve světě vapingu označována zkratkou TC (Temperature Control). Gripy, které touto funkcí disponují, jsou již v dnešní době prakticky standardem. Tato funkce nám zajišťuje bezpečí v případě, že náplň v atomizéru dojde. Grip dokáže rozeznat, zda-li je spirálka tzv. na suchu a pokud tuto skutečnost zjistí, stáhne nastavený výkon na nulu a nedopustí, aby se nám spálila vata ve spirálce.

Ke správné funkčnosti TC je zapotřebí mít spirálku z podporovaného materiálu. V dnešní době je nejvhodnější nerezová ocel, která je značená jako SS304, SS316L, SS317 atp., SS z anglické označení Stainless Steel. Mezi další materiály vhodné pro použití se řadí nikl (Ni200) či popřípadě titan. Tyto dva zmíněné ovšem hrubě nedoporučuji, protože při nesprávné funkci TC a překročení určité teploty, se z nich mohou uvolňovat látky, které byly označeny jako karcinogenní (nikl jako takový a oxid titaničitý).

Funkce TCR je označována podle druhu výpočtů, které grip v souvstažnosti s rostoucím odporem počítá. Zkratka pochází z anglického Temperature Coeficient of Resistance, tedy teplotní koeficient odporu.

Každý jednotlivý typ drátu má svou TCR hodnotu

Materiál TCR (nastavené na gripu) Doporučený odpor pro nejlepší funkci
Nerez SS304 0.00105 0.5ohm a výš
Nerez SS316L 0.00092 0.5ohm a výš
Nikl Ni200 0.00620 0.16ohm (hodnota je opravdu v pořádku)
Titan Ti 0.00350 0.16ohm (také správně)

Jak je známo, odpor těchto materiálů se úměrně se zvyšující se teplotou zvyšuje také. Hodnota TCR je vlastně hodnota, o kterou se zvýší odpor při zahřátí o 1 stupeň Celsia.

TFR křivka nám poskytuje v podstatě stejný výpočet, jaký nám dává hodnota TCR. Nicméně křivka jako taková nám upravuje, oproti pevně dané hodnotě TCR, záchytné body pro výpočet teploty.

odpor spirálek
Pro správnou funkci teplotních režimů je nutno přísně dodržet několik základních pravidel. Zde můžete vidět jak se bude zvedat odpor spirálky se vzrůstající teplotou. Gripu jsme tedy dali jasně najevo, jaké hodnoty by měl vypočítat a dle nich se žhavení řídí.

1) pokud motáme spirálku, motáme ji s mezerami (pokud je z nerezu, můžeme i bez mezer)

2) pokud je spirálka bez mezer a je z nerezu, tak ji musíme několikrát přežhavit v režimu výkonu do oranžova, aby vznikla na povrchu drátu vrstva oxidů, které nám jednotlivé otočky od sebe odizolují

3) odpor spirálky kterou se chystáme použít v režimu TC se musí vejít do gripem podporovaného rozmezí

4) zásadním bodem je, abychom atomizér, který máme nachystaný pro TC, nasadili na grip při pokojové teplotě atomizéru, čímž zajistíme bezproblémovou funkčnost TC

5) u některých gripů je třeba odpor spirálky manuálně uzamknout do paměti gripu - přesný návod najdete v manuálu konkrétního zařízení

6) doporučujeme rozmezí teplot cca 200-240C, při nižších teplotách začne TC velmi brzy srážet

TFR - V případě TFR jde stejně jako u TCR o nastavení teplotního koeficientu odporu pro daný materiál.

TFTA Tank (Filling And Top Airflow Tank)- Je typ clearomizéru s vrchním plněním (Top Filling) a regulací sání umístěnou rovněž ve vrchní části (Top Airflow). U většiny takových clearomizérů nejsou ve spodní části již žádné otvory, což znamená, že e-liquid nemůže při vapování z clearomizéru vytékat.

Travel Kit - Sety elektronických cigaret označené jako TRAVEL KIT jsou tzv. cestovní sady, které jsou ve většině případů balené v přenosných pouzdrech, v základním balení není adaptér do sítě 220V a ve většině případů jsou v jednom setu vždy dva kusy e-cigaret.

Triple coil (Triple Cylinder) - Je tříspirálková žhavicí hlava. Na obrázku HW3.

Triple cylinder

TOP CAP – Typ náustku pro elektronické cigarety

TPD směrnice (Tobacco Products Directive) – Revidovaná směrnice TPD (Tobacco Products Directive) 2014/40/EU nastavila základní rámec boje proti nezákonným obchodům díky systému sledování a záznamu pohybu tabákových výrobků na trhu v EU. První fáze směrnice TPD vstoupila v platnost 20. května 2019 a týká se cigaret a tabáku pro balené cigarety. Do roku 2024 bude zahrnovat i všechny další tabákové produkty. Cílem směrnice TPD je usilovat o vysokou úroveň ochrany zdraví evropských obyvatel. Tato legislativa zajišťuje lepší kontrolu nad pašováním a pomůže zajistit řádné placení daní. Zároveň stanovila oblast regulace u elektronických cigaret: 

1)  Omezení objemu balení na 10ml/lahvičku

2)  Omezení objemu atomizéru na 2ml

3)  Omezení koncentrace nikotinu vyšší jak 20mg/ml

TÜV (Technischer Überwachungs-Verein) – Technické kontrolní sdružení, zabývá se testováním výrobků.

TÜV

Tube mod - Je regulovatelná elektronická cigareta s vlastní elektronikou a regulací výkonu.

U

Unregulated - Typ gripu který nemá svou vnitřní regulaci nastavenou a na místo toho používá napětí baterie. Častý jev u mechanik.

V

Vaping - Nebo také inhalace je moderní název pro "kouření" elektronické cigarety (e-cigarety).

Vapers tongue - Je doslova vaperský jazyk, každý vaper to zná, je to situace kdy se na jazyku utvoří díky příchuti kterou kouříte povlak, a liquid který máte rádi vám najednou vadí. Nejčastěji se to stává po ovocných příchutích, obvykle stačí přejít chvíli na tabákovky, když je to horší, nezbývá nic jiného než mentol nebo máta.

Vapers tongue

Vaperský oběžník - Je oběžník určený všem vaperům, kteří se o vapingu chtějí dozvědět víc informací. Vaperský oběžník u nás naleznete zde.

Vaperský oběžník

Vapetalk s Karotkou - Jeden z předních youtuberů specializujících se na vaping v ČR, který spolupracuje s Vapestyle.cz

Vapo - Slengový výraz pro elektronickou cigaretu.

Vaporizace - Tento termín se používá převážně při zplyňování suchých bylin bez přímého hoření. Vaporizace je současnosti nejlepší alternativa kouření. Na rozdíl od klasického kouření nevzniká velké množství toxických a karcinogenních látek. Vaporizace je výhodná díky rychlému dostavení se farmakologických efektů, tj. přímé vstřebání do krevního oběhu skrz plíce, takže požadovaný účinek je dosažen a ne překročen. Vaporizace umožňuje určit i správné dávkování, protože mnohé přístroje (vaporizéry) mají možnost regulace teploty odpařování účinné látky.

Variable Wattage (VW) – Nastavení výkonu ve wattech. U produktů typu Joyetech eGo AIO toto nenajdeme, protože tyto e-cigarety mají výkon nastaven automaticky. Toto nastavení najdeme zpravidla u výkonných gripů. Česky "Variabilní výkon" je funkce některých modelů elektronických cigaret a gripů, která umožňuje nastavit výstupní výkon z baterie. Tím lze ovlivnit produkci páry z clearomizéru a přizpůsobit výkon různým druhům žhavících spirálek. Čím vyšší hodnota výkonu je nastavena, tím bude větší produkce páry. 

Varovný znak lebka se zkříženými hnáty - Akutní toxicita (orální, dermální, inhalační) kategorie nebezpečnosti 1, 2, 3

AcuteToxicity

Varovný znak vykřičník - Akutní toxicita (orální, dermální, inhalační), kategorie nebezpečnosti 4

Dráždivost pro kůži, kategorie 2

Podráždění očí, kategorie 2

Senzibilizace kůže, kategorie nebezpečnosti 1

Toxicita pro specifické cílové orgány - jednorázová expozice Kategorie nebezpečnosti 3

Podráždění dýchacích cest narkotické účinky

ExclamationMark_1

Vata - Nosič e-liquidu

obrázek_2020-12-25_013833

Venting - Neboli odvzdušnění baterie. Platí pro všechny baterie nejen v ecigaretách. Pokud se vaše baterie zahřeje v důsledku toho že je tlačena na maximum, vstoupí do stavu, kterému se říká "tepelný útěk", což v podstatě znamená že se sama nemůže ochladit. Proto se začne tekutina uvnitř baterie drát skrze její plášť.

VG (Vegetable glycerine) - Je rostlinný glycerín vhodný pro alergiky na PG. Je výrazně silnější, hustý, bod varu má při teplotě 290 °C, má větší dýmavost. Mohou se vyskytnout problémy u některých atomizérů a echomizérů a příchuť není stejná jako u PG. Složení: rostlinný glycerin, nikotin dle zakoupené síly, kyselina mléčná, potravinářská příchuť a další prvky.

Volt (V) - Jjednotka elektrického napětí, respektive potenciálu v soustavě SI. Značí se písmenem V. Je pojmenována podle italského fyzika Alessandra Volta, vynálezce elektrického článku roku 1800.

VV (Variable voltage) – Značí proměnlivé napětí. Česky "Variabilní napětí" je funkce některých baterií elektronických cigaret, která umožňuje nastavit výstupní napětí z baterie. Tím lze ovlivnit produkci páry z clearomizéru - čím vyšší napětí je nastaveno, tím větší produkce páry bude.

VW (Variable Wattage) – Nastavení výkonu ve wattech. U produktů typu Joyetech eGo AIO toto nenajdeme, protože tyto e-cigarety mají výkon nastaven automaticky. Toto nastavení najdeme zpravidla u výkonných gripů. Česky "Variabilní výkon" je funkce některých modelů elektronických cigaret a gripů, která umožňuje nastavit výstupní výkon z baterie. Tím lze ovlivnit produkci páry z clearomizéru a přizpůsobit výkon různým druhům žhavících spirálek. Čím vyšší hodnota výkonu je nastavena, tím bude větší produkce páry. 

Výpočet síly e-liquidu - Na běžné krabičce cigaret je napsán v procentech obsah nikotinu v každé cigaretě. Kouříme-li denně krabičku cigaret, vynásobíme tedy číslo dvaceti. Je-li obsah nikotinu v klasické cigaretě 0,6 mg na cigaretu, pak 0,6 x 20 = 12 mg nikotinu na krabičku. Zvolíme tedy e-liquid s obsahem nikotinu 12 mg/1 ml či s podobným.
Varianty:

0,3 mg / 1 klasická cigareta → 0,3x20 = 6 mg nikotinu / 1 ml e-liquidu (0,6 %)

0,6 mg / 1 klasická cigareta → 0,6x20 = 12 mg nikotinu / 1 ml e-liquidu (1,2 %)

0,7 mg / 1 klasická cigaretu → 0,7x20 = 14 mg nikotinu / 1 ml e-liquidu (1,4 %)

1,0 mg / 1 klasická cigaretu → 1,0x20 = 20 mg nikotinu / 1 ml e-liquidu (2,0 %)

Tento výpočet je pouze orientační, protože nikotin, který tělo vstřebává, se liší v mnoha faktorech, včetně technologických. Nejrozšířenější varianty obsahu nikotinu jsou 0, 6, 9, 11, 12, 16, 18 mg/1 ml. V minulosti existovaly i verze 36 mg/1 ml, ty se však dnes již nevyrábějí.

Vyžhavení spirály –  Důležitý aspekt motání vlastní spirály je, aby se spirála správně žhavila od středu ke kraji, tak aby nevznikaly HOT SPOTy a aby spirála vatu nepřipalovala.

W

Watt (W) výkon - Je jednotka výkonu v soustavě SI. Jednotka je pojmenována podle skotského inženýra Jamese Watta.

James Watt

WEEE (The Waste Electrical and Electronic Equipment Directive): Směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních. Směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (WEEE), která byla vydána Evropským parlamentem a Radou Evropské unie, stanovuje omezení týkající se používání určitých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních. Záměrem této směrnice je snižovat množství odpadních elektrických a elektronických zařízení, zvyšovat míru jejich recyklace a zdokonalovat procesy výrobců z hlediska ochrany životního prostředí. Směrnice se konkrétně zaměřuje na zařízení, která ke své řádné činnosti nezbytně potřebují elektrický proud nebo elektromagnetická pole a která jsou svojí konstrukcí určena k použití s jmenovitými napětími nepřekračujícími 1 000 V v případě střídavých napětí a 1 500 V případě stejnosměrných napětí.

weee_symbol

Přeškrtnutý symbol popelnice s kolečky na produktu či doprovodných materiálech znamená, že použité elektrické a elektronické zařízení nelze odkládat do směsného odpadu a mělo by být likvidováno odděleně. Pro odpovědnou manipulaci, opětovné použité a recyklaci odevzdávejte prosím tento produkt k likvidaci do sběrných míst k tomu určených, které jej bezplatně přijmou. Vaše účast při správné likvidaci tohoto výrobku je velmi důležitá a pomůže ušetřit cenné zdroje a předejít jakýmkoliv negativních dopadů na lidské zdraví a životní prostředí, které mohou být nevhodnou likvidací způsobeny. Kontaktujte, prosím, své úřady, které vám poskytnou informace o nejbližších autorizovaných sběrných místech. V souladu s místními, regionálními, národními či mezinárodními předpisy může být nesprávná likvidace pokutována.

WHO (World Health Organization) – Světová zdravotnická organizace

Who

Z

Závit Ego (Ego Thread) - Jedná se o závit na starší typ elektronických cigaret, které se ovšem stále používají. Někteří zákazníci tento typ závitu stále preferují.

Závit 510

Zero vaping - Nulový vaping. Jde o způsob vapování tak, aby to nebylo vidět.

Zero - V překladu znamená "nula" a někdy se používá k označení e-liquidů bez nikotinu (s obsahem nikotinu 0mg/ml).

Ž

Žhavící hlava - Hovorové označení vyměnitelného žhavícího tělíska, která je uvnitř atomizéru. Hlava má v sebe žhavící spirálku (drátek) a vatu. Hlavy se musí po určitém čase měnit. Nejčastěji cca po 14 dnech, záleží, ale na tom jak často a hodně e-kuřák kouří.

žhavící hlava