Nízkoodporové vapování
Nízkoodporové vapování
Termín nízkoodporové vapování jste už asi někde slyšeli. Ať už od známých nebo třeba na našich prodejnách. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o vapování s nízkými odpory. Anglický výraz „sub-ohm“ je ještě o něco přesnější, protože nám udává, že se jedná o odpory pod jeden ohm. Klasické clearomizéry mají v naprosté většině případů žhavící spirálky s odpory od 1,5Ω výše. Nízkoodporové spirálky se pak vyskytují kolem 0,5Ω. Kromě různých odporů to s sebou nese ještě jeden zásadní rozdíl. Ten je ve stylu potahování. Obecně totiž platí, že s odpory nad 1,0Ω lze potahovat klasicky, tedy stylem „pusa-plíce“, stejně jako u cigaret. Naopak téměř vše pod 1,0Ω je potřeba potahovat zhluboka přímo do plic. Tohle pravidla, ostatně jako všechna pravidla, má své výjimky, ale ve většině případů platí. Baterie (18650 a jiné) v plně nabitém stavu mají napětí 4,2V. Pokud takové baterie použijeme s nižším odporem, dostaneme vyšší výkon. Z toho nám vyplývá, že čím nižší odpor použijeme, tím dosáhneme většího množství páry, teplejší páry a intenzivnější chuti. Dříve, kdy ještě nebyly regulovatelné MODy, nebo nebyly tak výkonné, bylo jedinou možností, jak dosáhnout nízkoodporového vapování, použít MODy mechanické spolu s RDA a RTA. To sebou přinášelo řadu výhod, ale také určité nevýhody a rizika. Předně bylo třeba si umotat vlastní žhavící spirálku spolu s knotem nebo vatou. Zkušený vaper si tak mohl přesně vytvořit to, co chtěl a to, co mu vyhovovalo. Společně s takto připravenou žhavící spirálku v RTA nebo v RDA se používaly mechanické MODy, které spirálkám dodávají přímé výstupní napětí a jsou tak schopny rozžhavit i nízké odpory. Tady je ovšem třeba se orientovat v ohmově zákonu, mít povědomí o odporech, napětí a výstupním proudu baterií, jinak může dojít k nebezpečným situacím. V dnešní době se už ale používají regulované MODy s vysokými výkony, s podporou nízkých odporů a s elektronikou, která ochrání vás i vaše zařízení před podobnými problémy. To je samozřejmě daleko lepší varianta.
Současné možnsoti nízkoodporového vapování
RDA – atomizéry určené pro kapání RDA, slangově kapáky, se používají už opravdu hodně dlouho a jsou jedním ze způsobů jak dosáhnout nejen nízkých odporů, ale také bezkonkurenčního podání chuti e-liquidu. Jak to funguje? RDA jsou mnohem menší než klasické tanky. Vyrobeny jsou nejčastěji z nerezové oceli, ale také třeba z keramiky. Používá se v nich jedna, ale většinou dvě a více žhavících spirálek spolu s vatou. Tu je potřeba zakapat e-liquidem. Na rozdíl od klasických tanků v sobě RDA nedrží e-liquid, pouze ten, který se nasákne do vaty, a tak je po pár potazích opět třeba vatu zakapat náplní. RBA, RTA – tanky pro namotávání Tohle je varianta pro ty, kteří si chtějí namotávat vlastní spirálky, ale chtějí se vyhnout nepraktickému kapání e-liquidu. RBA a RTA jsou v podstatě klasické tanky / clearomizéry, ovšem místo hotových žhavících hlav je potřeba si spirálku namotat a nainstalovat. Největší výhodou tak je možnost používat jakýkoliv odpor, záleží totiž jen a
pouze na vás, jakou spirálku si namotáte. Při výběru RBA a RTA je ale třeba si dávat pozor, protože ne všechny tyto tanky jsou vhodné pro nízkoodporové vapování, některé totiž nemají dostatečnou izolaci na základně, dostatečný přívod vzduchu a pořádné zásobování spirálky e-liquidem. Nízkoodporové tanky Na trhu jsou teprve něco málo přes jeden rok a pravděpodobně jde o nejlepší volbu pro ty, kteří chtějí s nízkoodporovým vapováním teprve začít, motání vlastních spirálek je pro ně zatím nadlidský výkon, nebo se prostě si prostě s žádným motáním nechtějí lámat hlavu. Nízkoodporové tanky fungují naprosto stejně jako všechny ostatní clearomizéry. Staráte se tak pouze o doplňování e-liquidu a čas od času o výměnu žhavící hlavy. Ta je oproti klasickým hlavám mnohdy výrazně větší, což umožňuje daleko větší tvorbu páry a díky organické vatě, která je uvnitř těchto žhavících hlav, také značně lepší chuť.
Výhody nízkoodporového vapování
Hodně páry Ne každý stojí o to, vapovat jako lokomotiva a vydechovat ohromné množství husté páry. Pokud je ovšem tohle, co od elektronických cigaret očekáváte, možná by stálo za to si nízké odpory vyzkoušet. Teplejší pára Vyšší výkon produkuje teplejší páru. Proto se na všech RDA, RBA, RTA a nízkoodporových tancích nachází ovládání pro přívod vzduchu, které páru ochlazuje tak, abyste si nepopálili rty nebo pusu. Řada vaperů preferuje teplejší páru, protože jim to připomíná klasické cigarety. Výraznější chuť Vzhledem k tomu, že se při nízkoodporovém vapováním e-liquid odpařuje při vyšších teplotách, jeho chuť je tak plnější, bohatší a intenzivnější. Jakmile tohle jednou vyzkoušíte, jen tak se opět k vysokým odporům nevrátíte.
Nevýhody nízkoodporového vapování
Přímé potahování do plic Přímý potah do plic vám dá pořádný „hit“, na což není řada klasických kuřáků, kteří potahují stylem „pusa-plíce“ zvyklá. Navíc pro dlouholeté kuřáky bude asi obtížné si zvyknout na přímé potahování a budou s tím mít ze začátku problémy. Hodně páry Ano, hodně páry jsme uvedli do výhod, ale jedná se zároveň o nevýhodu. Tolik páry totiž jen tak nezamaskujete, a pokud nejste zrovna v prostředí, které je k takovému vapování benevolentní, bude asi obtížné vapovat nízkoodporově. Žrout e-liquidu Je to logické. Takové množství páry se musí někde projevit a konkrétně se projeví na spotřebě e-liquidu. Nebuďte tak překvapeni, když vám bude náplň z tanku mizet před
očima a přistihnete se už při několikátém plnění. Nízkoodporové vapování rozhodně není pro každého, ale pokud vás jen trochu zaujalo, stojí za to ho vyzkoušet, možná se vám otevřou zcela nové obzory a pochopíte, proč je kolem toho tolik povyku.